Główna Doping Czy sterydy mają powiązanie z przestępczością

Czy sterydy mają powiązanie z przestępczością

przez CIEMNA STRONA MOCY
595 wyświetlenia
Wg badania  na 194 więźniach ze Szwecji – to nie SAA (i inne środki dopingujące), ale powszechnie dostępny alkohol i niektóre leki na receptę (z grupy benzodiazepin np. relanium) – mogą wpływać na popełnianie przestępstw. Szczególnie dziwi obecność benzodiazepin – gdyż są to środki … uspokajające.
.
.
.
Kolejna dane obejmują przestępstwa zarejestrowane w Szwecji. Zestawiono: 241 użytkowników SAA i 1199 osób z grupy kontrolnej. Ryzyko popełnienia brutalnego przestępstwa lub przestępstwa przeciwko mieniu było identyczne w obu grupach. Jedyna różnica to nieco wyższe ryzyko popełnienia przestępstwa z użyciem broni wśród użytkowników SAA
.
.
.
Ze zwiększaniem agresji wiąże się: alkohol, sterydy anaboliczne, kokainę, amfetaminy (amfetamina, metamfetamina, extasy – MDMA i inne substancje), środki uspokajające, opiaty (morfina, opium, heroina), halucynogeny (np. LSD). Jak widać, jest to niezmiernie szeroka grupa. Ale, przy tym … brak jednoznacznych danych, które mówiłyby: sterydy zwiększają agresję.
.
.
.
W żadnych badaniach nie stwierdzono, by sterydy miały wpływ na przestępczość. Wręcz przeciwnie, na podstawie danych zebranych od 3597 więźniów w Szwecji: aktualni i byli użytkownicy SAA popełniali tyle samo brutalnych przestępstw (choć stosujący anaboliki byli częściej zatrzymywani za brutalne przestępstwa w porównaniu do reszty więźniów, nie mających kontaktu z SAA). We wspomnianym eksperymencie nie stwierdzono, by benzodiazepiny miały wpływ na zwiększenie agresji (choć były częściej stosowane przez użytkowników SAA).
.
.
.
Naukowcy stwierdzili, że SAA + inne substancje zwiększają agresję, ale tylko u niektórych ludzi. Uwaga- przyznawanie się do stosowania SAA może być linią obrony i próbą odsunięcia od siebie winy. W podobny sposób tłumaczono się kiedyś ze spożywania alkoholu. Jednak wiele przypadków sądowych w Polsce potwierdza, że taka linia obrony (i celowe odurzenie się np. alkoholem, narkotykami przed popełnieniem przestępstwa) jest nieskuteczna – zwiększa wymiar kary.
.
.
.
Wg kolejnych danych: na 175 osób zbadanych w centrum pomocy uzależnionym w Sztokholmie 11% stosowało SAA. Niestety, wielu narkomanów stosuje również sterydy – aby zamaskować branie narkotyków (np. nie wystąpi znaczny spadek masy ciała, spowalnia się wyniszczenie organizmu). Dodatkowo takie osoby mają niskie poczucie własnej wartości, chcą być „odważne” lub przygotowują się do popełnienia przestępstwa. I to wszystko sprawia, że sterydy wiąże się z popełnianiem przestępstw lub agresją. Niejako przy okazji dopisuje się anaboliczno-androgenne środki farmakologiczne do najgorszych wzorców zachowań.
.
.
.
Kolejne dane: 56 osób, łamiących prawo narkotykowe w Szwecji.Aż 73% ze stosujących SAA, stosowało również narkotyki! U 55% z tych osób – narkotyki były stosowane najpierw, zanim badani sięgnęli po sterydy. Tylko 20% z badanych brało najpierw SAA, a później sięgało po narkotyki. Więc jeśli myślisz, że branie sterydów to „furtka” do narkotyków – musisz wiedzieć, że to mit.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz