O semaglutydzie mówi się, że to „nowa gwiazda globalnej medycyny. Jest to popularny ozempic zabijający łaknienie. Świetny środek na redukcji dla osób żartych które mają parcie na jedzenie ( szczególnie po nocy tak jak ja 😂 )
Jest to analog ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), hormonu inkretynowego który charakteryzuje się homologią z ludzkim GLP-1 w 94%. GLP-1 działa wielokierunkowo w zakresie regulowania łaknienia, stężenia glukozy oraz czynności układu sercowo-naczyniowego. Jego wpływ na stężenie glukozy i apetyt jest związany z receptorami GLP-1 znajdującymi się w trzustce i mózgu.
Semaglutyty mniejsza stężenie glukozy we krwi w sposób zależny od stężenia glukozy poprzez pobudzenie wydzielania insuliny i zmniejszenie wydzielania glukagonu, gdy stężenie glukozy we krwi jest duże. Mechanizm zmniejszenia stężenia glukozy we krwi obejmuje również niewielkie opóźnienie we wczesnym poposiłkowym opróżnianiu żołądka.
Dzięki temu, że semaglutyd zawiera syntetyczną wersję występującego naturalnie w ludzkim organizmie hormonu sterującego poczuciem sytości, może kontrolować nadmierny apetyt i sprawiać, że przyjmujące go osoby nie miewają „napadów głodu” i są w stanie jeść posiłki w normalnych ilościach. W praktyce ogranicza łaknienie – zmniejsza apetytu oraz zmniejszenie ochotę na pokarmy bogate w tłuszcze.. W badaniach klinicznych wykazano, że semaglutyd wywiera korzystny wpływ na stężenie lipidów w osoczu, obniża skurczowe ciśnienie krwi oraz zmniejsza stany zapalne.
Badanie objęło 957 uczestników, z których 35% stanowili mężczyźni. Wszyscy uczestnicy mieli wskaźnik masy ciała (BMI) co najmniej 30, ale nie chorowali na cukrzycę. Badani zostali losowo przydzieleni do siedmiu grup. Pięć grup otrzymywało różne dawki semaglutydu (od 0,05 mg do 0,4 mg) przez wstrzyknięcie raz dziennie; szósta grupa otrzymywała placebo, a siódma grupa otrzymywała 3 mg liraglutydu (lek przeciwcukrzycowy). Wszyscy uczestnicy otrzymywali comiesięczne porady dietetyczne oraz wskazówki co do aktywności fizycznej. Po roku zauważono, że u wszystkich uczestników otrzymujących semaglutyd doszło do większej redukcji macy ciała niż u tych, który otrzymali placebo. 65% uczestników, którzy otrzymywali 0,4 mg semaglutydu na dobę straciło co najmniej 10% swojej masy ciała, w porównaniu z 10% osób z grupy placebo i 34% z grupy przyjmującej liraglutyd.
Skutki niepożądane
Najczęstszymi skutkami niepożądanymi u osób przyjmujących semaglutyd były nudności o łagodnym/umiarkowanym nasilenia. Sporadycznie łagodne lub umiarkowane bóle brzucha, biegunki i zaparcia. Podczas stosowania agonistów receptora GLP-1 przez działania niepożądane ze strony układu pokarmowego można spowodować odwodnienie, co w rzadkich przypadkach może prowadzić do pogorszenia czynności nerek. Dlatego pamiętajcie o płynach
Dawkowanie
Semaglutyd jest w postaci proszku który rozrabia się z płynem i należy podawać raz na tydzień o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku. Wstrzykuje się go podskórnie w brzuch, udo lub ramię. Miejsce wstrzyknięcia można zmieniać. Nie należy podawać domięśniowo. Dawka początkowa wynosi 0,25 mg semaglutydu, a po 4 tygodniach zwiększa się do 0,5 mg. Po kolejnych co najmniej 4 tygodniach dawkę można zwiększyć do 1 mg
Dzień tygodnia, w którym podaje się Semaglutyt , można w razie konieczności zmienić, o ile czas pomiędzy podaniem dwóch dawek wynosi co najmniej 3 dni (więcej niż 72 godziny). Po zmianie dnia należy kontynuować podawanie raz na tydzień
1 komentarz
[…] Semaglutyd/Ozempic czyli nowa gwiazda globalnej medycyny blokująca apetyt […]