Główna Doping INSULINA A HIPOGLIKEMIA

INSULINA A HIPOGLIKEMIA

przez CIEMNA STRONA MOCY
Opublikowany:: Ostatnia aktualizacja 97 wyświetlenia

 

 

 

Hipoglikemia to zjawisko polegające na zbyt niskim poziomie cukru (glukozy) we krwi.

 

Niski poziom glukozy we krwi jest niebezpieczny, ponieważ mózg jest całkowicie uzależniony od stałej dostawy glukozy jako jedynego źródła energii. Hipoglikemia występuje u kulturystów którzy bujdą masę mięśniową i dodają insulinę do cyklu w celu transportu składników odżywczych i przyjęły jej zbyt dużą dawkę. Atak hipoglikemii może prowadzić do utraty przytomności, podczas której brak tlenu może spowodować uszkodzenie mózgu. Na szczęście u większości osób pojawiają się sygnały ostrzegające o zbyt niskim poziomie glukozy we krwi, co daje im czas na spożycie produktów bogatych w węglowodany.

 

Objawy

Do objawów hipoglikemii mogą należeć ból głowy, zaburzenia stanu umysłowego (w tym np. zachowania agresywne), zamazana mowa, nienormalne zachowania, utrata pamięci, otępienie, podwójne widzenie, tymczasowy paraliż i napady drgawek. Podczas hipoglikemii mogą także wystąpić drżenie ciała, osłabienie i palpitacje serca oraz nadmierne wydzielanie potu. Czasem chory może zachowywać się w sposób nieracjonalny i zaburzony, co można pomylić ze stanem upojenia alkoholowego.

 

Przyczyny

Hipoglikemię powoduje niski poziom glukozy we krwi. W przypadku kulturystów podawanie insuliny na cyklu i utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi polega na zachowaniu równowagi między ilością wstrzykniętej insuliny a ilością spożytego jedzenia. Większość osób biorących insulinę wie , ze dawkę insy ustala się pod dietę czyli ilość węglowodanów a nie dietę pod insulinę. Mimo tego stosujący ją kulturyści są zagrożeni atakiem hipoglikemii. Stwierdzono, że hipoglikemia występuje po wypiciu dużych ilości alkoholu ponieważ należy pamiętać , iż alkohol może wpływać na zdolność organizmu do uwalniania glukozy.Może także pojawić się u osób przyjmujących określone leki, np. chininę (lek na malarię), salicylany (lek na chorobę reumatyczną) i propranolol (lek obniżający ciśnienie).

 

Diagnoza

Atak hipoglikemii można pomylić z hiperglikemią, czyli zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. W razie wątpliwości należy podać produkt zawierający cukier, np. czekoladę lub szklankę soku owocowego , lub poprostu dojeść jakiś innych węglowodanów prostych…Należy zwracać uwagę na wczesne znaki ostrzegawcze. Należą do nich zaburzenia równowagi, potliwość, uczucie głodu, drżenie warg, bladość twarzy, palpitacje serca (nieregularny lub przyspieszony rytm pracy serca) oraz uczucie dezorientacji i irytacji. Poziom cukru we krwi może zostać sprawdzony zwykłym glukometrem. Zjedzenie czegoś słodkiego powoduje uwolnienie cukru do krwioobiegu, co szybko przywróci odpowiedni poziom cukru we krwi. W momencie, kiedy poziom cukru zaczyna wracać do normalnego, należy jednak zjeść dłużej działający (dłużej przyswajalny) produkt węglowodanowy aby ustabilizować poziom cukru we krwi. Osoby stosujące insulinę powinny zawsze mieć coś słodkiego do jedzenia.

 

Zapobieganie

Najbezpieczniejszym sposobem uniknięcia ataku hipoglikemii jest regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi i umiejętność rozpoznawania wczesnych objawów.

 

Powikłania

Sam atak hipoglikemii nie jest zwykle groźny dla organizmu.  Niebezpieczna jest jednak utrata przytomności ze względu na ryzyko udławienia się i zapadnięcie w śpiączkę włącznie, która może zakończyć się śmiercią. Dlatego ważne jest, aby zatrzymać atak za pomocą węglowodanów , kiedy tylko pojawiają się pierwsze objawy — każda zwłoka może zwiększyć ryzyko utraty przytomności. W nagłej sytuacji utraty przytomności wskutek ataku hipoglikemii osobie takiej można podać zastrzyk hormonu o nazwie glukagon.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz