Główna Doping Wielka tajemnica testosteronu

Wielka tajemnica testosteronu

przez CIEMNA STRONA MOCY
Opublikowany:: Ostatnia aktualizacja 1,3K wyświetlenia

 

 

 

Testosteron jest jednym z najważniejszych męskich hormonów. To on decyduje o męskich cechach wyglądu, o mutacji głosu oraz o produkcji plemników i dojrzałości płciowej. W ciele mężczyzny może wystąpić zarówno jego nadmiar, jak i niedobory. Niedobory najczęściej objawiają się kobiecymi kształtami, czyli łagodnym, kobiecym głosem, szeroka miednicą, nieumięśniona klatką piersiową oraz wieloma licznymi innymi cechami. Testosteron występuje również u kobiet i jest on także niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ich umysłu oraz do funkcjonowania niektórych układów. U kobiet testosteron spełnia nieco inne funkcje niż u mężczyzn. Ich organizm produkuje ten hormon w małych ilościach i ten proces ma miejsce w jajnikach, korze nadnerczy, a w trakcie ciąży również i w łożysku. Jest on potrzebny do prawidłowego rozwoju nienarodzonego dziecka. U mężczyzn natomiast funkcje wydzielnicze tego hormonu spełniają przede wszystkim jądra. Sygnał do wydzielania testosteronu daje przysadka mózgowa, która odpowiada za utrzymanie jego prawidłowego poziomu w naszej krwi. Z kolei przysadka mózgowa jest kontrolowana przez podwzgórze, czyli tak naprawdę to wszystko zależy właśnie od niego.

 

Testosteron, który dostaje się do krwi łączy się z SHBG, czyli odpowiednim rodzajem białka i po takim połączeniu tylko około dziesięciu procent całkowitego testosteronu pozostającego we krwi jest nadal aktywne. Pozostałe dziewięćdziesiąt dezaktywuje się. Najwyższy poziom testosteronu posiadają rozwijający i dojrzewający mężczyźni. Jest im on niezbędny do wykształcenia męskich cech wyglądu, jak i do produkcji plemników. Dzięki niemu mają oni siłę i bodziec do rywalizowania z innymi mężczyznami. Rywalizacja ta może odbywać się na wielu polach. Na polu umysłowym, fizycznym, czy też siłowym i sprawnościowym. Największe sukcesy odnoszą ci mężczyźni, którzy charakteryzują się bardzo wysokim poziomem testosteronu. Sukcesy te zaznaczają się nie tylko w sporcie, ale i w pracy zawodowej oraz w zdobywaniu kobiet. Kobieta potrafi wyczuć mężczyznę posiadającego wyższy poziom testosteronu najczęściej właśnie taką osobę wybiera na swojego partnera życiowego. Tacy mężczyźni również lubią wyzwania i ekstremalne sporty. Niejednokrotnie charakteryzują się agresywnym i brutalnym zachowaniem, wszczynają awantury, bijatyki, jak i również bardzo często są po prostu niestabilni emocjonalnie. Mogą popadać w skarane uczucia i emocje z depresją włącznie. Oczywiście nie jest regułą, że każdy mężczyzna, który posiada wysoki poziom testosteronu musi od razu charakteryzować się powyższymi cechami. Bardzo często zależy to zarówno od wychowania, środowiska, umiejętności kontrolowania własnych emocji, jak i od bardzo wielu innych rzeczy w tym genetyki.

 

Testosteron spełnia również bardzo wiele ważnych funkcji. Między innymi odpowiada za lepsze wchłanianie się wapnia do kości oraz produkcje czerwonych krwinek. Dzięki temu mężczyźni rzadziej niż kobiety chorują na osteoporozę oraz na różne typy anemii. Mężczyźni zawdzięczają mu przede wszystkim swoją siłę, muskulaturę, rzeźbę i piękna sylwetkę. Jednocześnie znaczny nadmiar tego hormonu w naszym organizmie może powodować bardzo liczne choroby. Niestety testosteron sprawia, że większość komórek odpowiedzialnych za utrzymanie odporności po prostu ginie w jego obecności. Najczęściej zapadają oni na różnego rodzaju infekcje i choroby sezonowe, depresję, a nawet niektóre rodzaje nowotworów. Kulturyści, którzy długotrwale zażywają testosteron mają zazwyczaj podniesiony poziom cholesterolu, problemy z nerkami, wątrobą, układem krążenia oraz sercem. Znacznie zwiększa on również ryzyko pojawienia się na przykład raka sutka zarówno u kobiet jak i u mężczyzn oraz raka błony śluzowej macicy oraz endometriozę u kobiet.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz