Główna Zdrowie Ukochane rozstępy

Ukochane rozstępy

przez CIEMNA STRONA MOCY
Opublikowany:: Ostatnia aktualizacja 1,8K wyświetlenia

 

 

Rozstępy to zmora osób które szybko budują masę bądź są na redukcji…

 

Tak tak , rozstępy powstają nie tylko w skutek tycia i nabierania masy kiedy wbijasz w dupę teścia ale również przy ubytku masy ciała będąc na przysłowiowej redukcji. Następuje wtedy gwałtowny przyrost masy mięśniowej lub jej spadek za którym nie nadąża rozciąganie się skóry bądź jej wiotczenie. Innymi słowy mówiąc, powodem pojawiania się rozstępów jest rozchodzenie się nieuszkodzonej mechanicznie skóry właściwej wywołane jej rozciąganiem. Rozstępy pojawiają się najczęściej na bicepsie, obręczy barkowej, pod pachami, na klatce piersiowej , czasem na bokach i w okolicy kolan, ud , ale również i na przedramionach bądź plecach. Sprzyja temu przyjmowane  sterydów. Na pewno warto od początku zadbać o profilaktykę, czyli wzmacniać skórę na przykład poprzez masaż oraz nawilżanie. Skóra nawilżona i wzmocniona, należycie odżywiona jest w stanie uporać się z przyrostem masy. Ale kiedy już rozstępy się pojawią pewne jest, że w pozbyciu się ich nie pomogą żadne maści i kremy. Konieczny będzie zabieg usuwania rozstępów.W przypadku, niektórych osób rozstępy wynikają z pewnej genetycznej predyspozycji. Dochodzi wówczas do zwiększonej produkcji kortyzolu. Jest to hormon kory nadnerczy, który upośledza funkcję fitoblastów, co spowalnia odnowę komórkową i syntezę kolagenu. Efektem wtórnym tego procesu jest atrofia, czyli zanik skóry i rozstępy.  Za wytrzymałość skóry odpowiedzialne są włókna kolagenowe, które znajdują się wraz z włóknami sprężystymi i retikulinowymi  w warstwie skóry właściwej. Włókna te nadają skórze znaczną odporność, elastyczność i są odpowiedzialne za odpowiedni jej wygląd.


W rozwoju rozstępów wyróżniamy dwie fazy. Rozstępy w pierwszej fazie powstawania mają postać prążków w kolorze czerwono-fioletowym lub fioletowym i powstaje wtedy stan zapalny. W tej pierwszej fazie skóra próbuje sama naprawić powstałe szkody. W tym czasie istnieje bardzo duża szansa, by pozbyć się problemu. Wówczas należy zastosować odpowiednie preparaty przeciwzapalne, które wspomogą regenerację skóry. Powinno się również stosować w tym czasie preparaty nawilżające oraz natłuszczające skórę. Druga faza to zanikowa. Podczas tej fazy następuje zbielenie, zmniejszenie, a czasem nawet zanik rozstępów. Sądzimy wówczas, że problem mija sam, podczas gdy on tworzy się w postaci blizny zanikowej. Leczenie rozstępów w fazie zanikowej może zmniejszyć defekt skóry i poprawić jej wygląd. Nigdy, niestety, nie przywrócimy jej stanu poprzedniego.

 


Leczenie rozstępów to wizyty u kosmetyczni i wielodniowe kuracje, które tylko zmniejszą i złagodzą defekt skóry. Najprostszym domowym sposobem jest stosowanie odpowiednich środków kosmetycznych. Przy ich zakupie powinniśmy zawsze zwracać uwagę na skład substancji czynnych w preparacie. Istotną rzeczą jest, by w takim preparacie znajdowały się niżej wymienione składniki:


– ekstrakt z aloesu – wiąże on wilgoć, wspiera odbudowę komórek, wnika głęboko w jej warstwy skóry, przywraca jej gładkość i zapobiega wysuszeniu

– ekstrakt z żeń-szenia – reaktywuje i rewitalizuje komórki skóry wspiera ich naturalne funkcje i pobudza mikrokrążenie

– ekstrakt z nasion soi – poprawia nawilżanie skóry, zmniejsza zmarszczki, zwiększa elastyczność skóry i unieszkodliwia wolne rodniki

– gliceryna – doskonale nawilża skórę, poprawia elastyczność i miękkość naskórka

– mocznik – zmiękcza naskórek

– witamina E – wspiera zdolność skóry do wiązania wilgoci, chroni ją przed działaniem wolnych rodników, wygładza naskórek

– faktor nawilżający NMF – wspiera naturalne funkcje skóry, stabilizuje poziom nawilżania.

Ważne jest również umiejętne stosowanie takich kremów w warunkach domowych. Nakładamy je zazwyczaj wieczorem poprzedzając to ciepłą kąpielą. Kiedy skóra jest dobrze rozgrzana wchłania szybciej kosmetyki. Nanosimy krem na miejsce gdzie pojawiły się rozstępy, masując i lekko wcierając go dłonią.


Oto niektóre maści tuszujące rozstępy dostępne w aptekach. Nie wszystkie na wszystkich jednakowo będą działać, a więc trzeba próbować: Lioton 1000, Mustela, Gerber, Contratubex, Bepathen, Dax Cosmetik, Penaten, i wiele innych.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz