Witamy na stronie - Ciemna Stron Mocy, niech moc będzie z Tobą!
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Share Thread:
STERYDY -NIEZNANA STRONA- ZAPROGRAMOWANA ŚMIERĆ KOMÓREK
#1
STERYDY -NIEZNANA STRONA-
ZAPROGRAMOWANA ŚMIERĆ KOMÓREK


Zwiększają wydolność organizmu, bywają drogą na skróty do wymarzonej sylwetki, ale jaka jest cena przyjmowania sterydów? Czy prosi Mr.Olympia i inni zapłacą w przyszłości za swój sukces ? Świat nauki postanowił to sprawdzić...


Grupa sportowców uczestniczy w prowadzonym przez naukowca z Uniwersytetu Harvarda pionierskim badaniu medycznym dotyczącym możliwych powiązań między nadużywaniem sterydów a demencją. Harrison Pope, profesor psychiatrii i były kulturysta postanowił sprawdzić, w jaki sposób częste przyjmowanie dużych dawek sterydów anaboliczno-androgenicznych może wpływać na pamięć, czas reakcji i zdolność koncentracji.


Ten wiodący światowy ekspert specjalizujący się w skutkach nadużywania różnych substancji mówi, że badania pilotażowe z udziałem około 50 mężczyzn - z których część przyjmuje sterydy, a część nie - pozwoli naukowcom po raz pierwszy stwierdzić, czy substancje te mogą mieć szkodliwy wpływ na funkcje poznawcze.


Główną przyczyną braku badań w tej dziedzinie jest niedostatek osób do badania. Chociaż najlepsi sportowcy zaczęli stosować leki podnoszące sprawność już w latach 50. XX wieku - pierwszy potwierdzony przypadek przyjmowania sterydów anabolicznych stwierdzono wśród rosyjskich ciężarowców na mistrzostwach świata w Wiedniu w 1954 roku - to zaczęły być one wykorzystywane w celu przyśpieszenia przyrostu mięśni przez szersze kręgi społeczne, a zwłaszcza kulturystów, dopiero w latach 80.


- Zdecydowana większość osób przyjmujących sterydy to nadal ludzie młodzi. Wyobraźcie sobie tylko wyobrazić, że do 1985 roku nie używano by papierosów - po prostu nie znali byśmy długofalowych skutków ich palenia - zauważa badacz. - W odróżnieniu od marihuany, heroiny czy kokainy, które są stosowane od wieków, nauki medyczne wiedzą bardzo niewiele o tych substancjach. Jest to obszar zupełnie niezbadany.


Profesora Pope'a zachęciły wyniki niedawnych badań laboratoryjnych dotyczących komórek neuronowych, które wskazywały, że nadmierne i ciągłe stosowanie sterydów może powodować apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórek. Jeśli jego eksperyment przeprowadzony dla Lifeline, organizacji charytatywnej zajmującej się uzależnieniami od narkotyków i alkoholu, oraz Teeside University dowiedzie istnienia takiego związku, może to pociągnąć za sobą dalsze pogłębione analizy z wykorzystaniem technologii obrazowania mózgu. Jego badanie, które zostało przeprowadzone w ubiegłym tygodniu, ograniczyło się do wywiadów i skomputeryzowanych testów słownego rozumowania, pamięci przestrzennej i zdolności koncentracji.


Profesor Pope, który w swej książce "The Adonis Complex" zgłębia rosnącą obsesję na tle wizerunku męskiego ciała, wyrażającą się nawet produkowaniem bardziej umięśnionego Action Mana, wybrał na miejsce badań Wielką Brytanię z powodu panującego tu bardziej liberalnego podejścia do sterydów. W odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych nielegalne jest tutaj tylko ich dostarczanie, nie zaś posiadanie, dzięki czemu ludzie chętniej mówią o ich stosowaniu..


Jego badanie może mieć długofalowe konsekwencje dla sportu zawodowego, zwłaszcza w sferze opieki nad sportowcami z kontuzją. W tym roku wytoczono już przeciwko Narodowej Lidze Futbolowej 76 spraw z udziałem ponad 2100 byłych graczy futbolu amerykańskiego za domniemane zatajanie ryzyka wstrząsu mózgu. Pozywający twierdzą, że liga pochwalała silne uderzenia w głowę i jest winna zaniedbania nadzoru medycznego poprzez zachęcanie zawodników do zbyt szybkiego powrotu na boisko. Sprawy wytoczono po fali samobójstw wśród emerytowanych graczy. Badania wykazały ponadto, że zawodnicy w średnim wieku są obarczeni 19-krotnie większym ryzykiem demencji niż przecięty Amerykanin. Wobec podejrzeń, że znaczna liczba zawodowych graczy przyjmowała w trakcie aktywnej kariery sterydy, stwierdzenie, czy demencja została spowodowana urazami głowy, czy też przyjmowaniem substancji zwiększających sprawność, mogłoby mieć kluczowe znaczenie.


- Istnieje bogata literatura dotycząca wpływu urazów głowy na pamięć i zdolność do koncentracji, ale pytanie, czy podobne skutki mają sterydy, pozostaje całkowicie w sferze spekulacji. A to niewykluczone - zauważa Pope. - Sterydy są substancjami niesamowicie skutecznymi w zwiększaniu sprawności, ale wiele konsekwencji ich przyjmowania jest dopiero przedmiotem badań.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Testosteron i estrogen zwiększają ilość komórek satelitarnych SCREAM 0 665 30.03.2020, 11:15
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy brane przez 15 lat SCREAM 1 3 043 06.05.2019, 17:07
Ostatni post: Piaggiu
  Sterydy w MMA. Czy w UFC jest lepiej z USADĄ czy bez ? SCREAM 0 1 774 13.12.2018, 19:27
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy w zawodzie aktora SCREAM 0 2 394 26.09.2018, 10:13
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy - używka grzecznych chłopców SCREAM 0 2 977 20.09.2018, 10:15
Ostatni post: SCREAM
  STERYDY W MEDYCYNIE I NIE TYLKO csm 1 6 176 31.08.2018, 18:43
Ostatni post: martyna96
  Sterydy - Obsesja na punkcie masy SCREAM 1 3 918 31.08.2018, 18:40
Ostatni post: martyna96
  Czy sterydy powodują uzależnienie? Rozmowa z lekarzem psychiatrą SCREAM 1 3 841 31.08.2018, 18:40
Ostatni post: martyna96
  Czy sterydy zapobiegają uszkodzeniom mięśni? SCREAM 0 1 608 17.08.2018, 09:44
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy w sporcie starożytnym SCREAM 0 2 664 01.08.2018, 08:07
Ostatni post: SCREAM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości