Witamy na stronie - Ciemna Stron Mocy, niech moc będzie z Tobą!
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Share Thread:
BPC-157
#1
BPC-157 – co to jest?

Rozwinięciem skrótu BPC jest body protection compound, co jest dość wymowne. BPC-157 to syntetycznie pozyskiwany peptyd, którego pierwowzorem jest jeden z peptydów naturalnie występujących w ludzkim żołądku. Bliskie podobieństwo do substancji, która jest nie tylko dobrze znana w naszym organizmie, ale też sprzyja jego dobrej kondycji sprawia, że BPC w badaniach cieszy się bardzo dobrymi wynikami, jeśli chodzi o profil bezpieczeństwa.


Działanie regeneracyjne BPC-157


Wpływ na usprawnienie regeneracji tkanek jest głównym obiektem zainteresowania badaczy zgłębiających tajniki działania BPC-157 w laboratoryjnych czterech ścianach. Ujmując to precyzyjniej, najchętniej badany jest wpływ na kondycję układu pokarmowego oraz tempo regeneracji urazów – ran skóry i złamań.
Popularność badań nad wpływem na układ pokarmowy wynika z pochodzenia pierwowzoru. Nie da się ukryć, że rezultaty tych badań są całkiem atrakcyjne, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę również bardzo niską częstotliwość skutków ubocznych. Jest sporo badań z zastosowaniem BPC-157 po różnego rodzaju zabiegach na układzie pokarmowym, gdzie notowano dużo sprawniejszą rekonwalescencję. W relacjach użytkowników w sieci przewija się też sporo praktycznych doniesień o fajnych efektach przy różnego rodzaju nadżerkach w śluzówce żołądka lub jelit oraz w łagodzeniu objawów związanych z pracą żołądka. Badań na ludziach ciężko znaleźć, ale mam gorącą nadzieję, że niebawem się takie pojawią!
W przypadku innych tkanek obwodowych, badania prowadzone są m.in. na urazach ścięgien. W rezultatach widywano sprawniejszą regenerację tkanki ścięgien u szczurków niż w przypadku grupy placebo. Wśród mechanizmów działania regeneracyjnego BPC wskazywana jest zdolność do szybszego wzrostu fibroblastów, co wynika ze wzrostu ekspresji i aktywacji białek FAK oraz paksyliny. Zauważano również wzrost oporności na oksydacyjne działanie nadtlenku wodoru oraz pewną zależność od tlenku azotu – stosowanie peptydu wraz z jego inhibitorami nie dawało tak dobrych efektów.


Działanie BPC-157 na układ nerwowy

Zacznijmy od działania neuroprotekcyjnego. W badaniach (na szczurkach oczywiście) stosowano neurotoksyny, takie jak MPTP i rezerpina, które używane są do wywoływania modelu choroby Parkinsona. W rezultatach zauważono, że działanie owych toksyn w towarzystwie BPC drastycznie spadło, zmniejszając objawy choroby niemalże do zera.


Wpływ na układ i działanie GABA

Niesłychanie atrakcyjne są doniesienia o wpływie na układ GABA i możliwość regeneracji układu po lekach działających na układ tego neuroprzekaźnika. Życie ze słabo działającym GABA jest udręką, dlatego leki o mechanizmie aktywującym ten układ są często ordynowane w przypadku różnych problemów. Niestety, życie to nie bajka, a odstawianie takich leków to wręcz horror. I tutaj pojawia się magia, gdyż w badaniach na gryzoniach zauważono, że BPC 157 podawane równolegle z diazepamem (lek z grupy benzodiazepin) zmniejsza tempo budowania tolerancji, poprawia efektywność działania i pomaga zachować homeostazę kompleksu receptora GABA. Spoza doniesień laboratoryjnych, wielu internautów raportuje korzyści (niekiedy wręcz nieprawdopodobne) z włączenia BPC-157 podczas odstawiania leków gabaergicznych.


Działanie przeciwdepresyjne i interakcja z serotoniną

Są również przesłanki o działaniu przeciwdepresyjnym, które wynika z interakcji z układem serotoniny. Działanie to zanotowano w testach wymuszonego pływania (test Porsolta), gdzie zauważono efekty szybsze niż w przypadku klasycznego antydepresantu, imipraminy. Interakcja z serotoniną jest interesująca, ponieważ zmienia się z biegiem czasu podczas stosowania BPC-157. Na początku BPC-157 podnosi poziom serotoniny w pewnych rejonach mózgu (jądro węchowe przednie i istota czarna), jednak obniża w innych (podwzgórze, hipokamp i grzbietowa część wzgórza). Po 7 dniach stosowania zauważono jednak, że sytuacja się zmienia – wzrost serotoniny notowano w większej ilości obszarów mózgu: substancja czarna, boczne jądro ogoniaste, jądro półleżące i nadrzędne oliwki, natomiast spadki zauważono już tylko w grzbietowym jądrze szwu, więc ogólny bilans już po kilku dniach nabiera dużo żywszych barw.Inne działania


Z innych, ciekawych właściwości BPC-157 można wymienić stabilizację gospodarki elektrolitowej (zabezpiecza przed ekscesywnymi stężeniami magnezu i potasu), redukcję niepożądanych działań leków NLPZ oraz chroni przed skutkami przedawkowania insuliny.
Nie jestem pewien, czy na ten moment BPC w pełni zasługuje na miano leku nootropowego, ale jeśli nie, to na pewno jest od niego o włos!BPC-157 – dawkowanie
Nie jest to środek oficjalnie stosowany w lecznictwie, a bardziej research chemical stosowany przez wiele osób na własną odpowiedzialność. Z tego względu oficjalnych rekomendacji co do dawkowania nie ma. W sieci i wśród użytkowników spotkać się możemy jednak z różnymi schematami dawkowania, dedykowanymi różnym przypadłościom.

Jak brać BPC-157? Zazwyczaj jednorazowa dawka BPC 157 to około 250 mcg, a w zależności od skali nasilenia problemu stosuje się raz lub dwa razy dziennie, a gdy ma działać jedynie wspomagająco to nawet raz na 2-3 dni. W bardzo wymagających przypadkach stosowane bywają większe dawki 1mg w skali dnia, rozbite na 2 razy. Czas kuracji również zależny jest od potrzeb, często 4-8 tygodni okazują się być optimum. Należy pamiętać iż Bpc najlepiej wstrzykiwać podskórnie bezpośrednio w miejsce kontuzji
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości