Witamy na stronie - Ciemna Stron Mocy, niech moc będzie z Tobą!
 
Ocena wątku:
 • 0 głosów - średnia: 0
Share Thread:
Pompa mięśniowa
#1
Pompa mięśniowa
W telegraficznym skrócie: pompa mięśniowa to napęcznienie mięśni wynikające ze zwiększonego przepływu krwi przez mięśnie oraz napływu wody do włókien mięśnia. Dlaczego pompa mięśniowa powinna być ważnym dodatkiem do treningu? Okazuje się, że pompa mięśniowa sprzyja aktywacji anabolicznych szlaków molekularnych.

Napływ krwi do mięśni

Na początek kilka twardych faktów:
 • Typowo serce młodego człowieka w spoczynku wykonuje zaledwie 70 skurczów na minutę. Ale już w czasie wysiłku częstotliwość ta może skoczyć do max 220 skurczów na minutę. To już sporo. Większa częstotliwość = więcej krwi dotrze do mięśnia.
 • Typowo, gdy się nie ruszasz, przez mięśnie przepływa ok. 15% pojemności minutowej serca (czyli ilości krwi, którą serce pompuje przez minutę). Ale gdy trenujesz, krew z narządów jest przemieszczana do pracujących mięśni. W czasie wysiłku nawet 85% pojemności minutowej serca przechodzi przez pracujący mięsień.
 • Mięsień produkuje substancje rozszerzające naczynia.
 • Naczynia krwionośne mięśni podczas wysiłku rozszerzają się. Problem w tym, że mięśnie napinając się jednocześnie zaciskają naczynia krwionośne, co ogranicza napływ krwi. To tak jakbyś napełnił elastyczną rurkę wodą (=naczynie z krwią) i ścisnął w jednym miejscu. Okazałoby się, że: (1) w rurce wzrosło ciśnienie, (2) rurka zaczęłaby pęcznieć. Tak samo jest w naczyniach krwionośnych.

Upraszczając, kolejność zdarzeń podczas pompy mięśniowej wygląda następująco:

 1. Mięsień napina się → zaciskanie naczynia → wzrost ciśnienia
 2. Wzrost ciśnienia → płyn z naczyń przesącza się poza naczynia → pęcznienie włókien mięśniowych (formalnie: napływ wody przez kanały zbudowane z białka AQP4) [patrz rysunek poniżej]
 3. Mięsień pęcznieje → aktywacja szlaków anabolicznych (białko mTOR)
 4. Naczynia produkują NO sprzyjając rozszerzaniu naczyń
  Związki „pompujące mięsień”Mam tu na myśli te substancje, które są produkowane przez mięsień, które jednocześnie powodują, że naczynia rozszerzają się. Są nimi kwas mlekowy, pirogronian, związki adenozyny, nieorganiczny fosforan. Zmniejszenie ilości tlenu oraz zwiększenie ilości dwutlenku węgla (dzięki procesom metabolicznym) również sprzyjają rozszerzaniu naczyń.Tylko po co?Po co mięsień dąży do pompy? Błędne jest postrzeganie tego zjawiska jako jedynie trywialnego skutku pracy mięśni. Przede wszystkim, gdy naczynia się rozszerzą, substraty energetyczne lepiej docierają do mięśni. Ponadto pompa mięśniowa to też uwrażliwienie mięśni na bodźce, zdarzenia i strategie suplementacyjne, które mają na celu aktywację nadbudowy mięśni. Przykładowo pompa mięśniowa sprzyja transportowi glutaminy (aminokwasu) do mięśni. Ta zaś jest ważna przy wspomaganiu transportu innych aminokwasów z grupy EAA.Tlenek azotu (NO)Ciekawe jest to, że naczynia też same mogą sprzyjać pompie poprzez produkcję tlenku azotu (NO). Okazuje się, że głównie wysiłki angażujące duże grupy mięśniowe sprzyjają znaczącej produkcji NO, podczas gdy wysiłek małych grup mięśniowych już niekoniecznie może dać taki efekt.Pompa a obrzęk mięśnia Pompa mięśniowa jest obecna przede wszystkim podczas oraz bezpośrednio po treningu. Późniejsze obserwowane napęcznienie mięśnia to tzw. obrzęk mięśniowy. Obrzęk pojawia się kilkanaście godzin po intensywnym treningu jako skutek mikrouszkodzeń błon włókien mięśniowych.Czego nie należy robić?Jeśli zależy tobie na pompie mięśniowej nie powinieneś brać zimnego prysznica (trwającego kilkanaście minut w temp 5-10°C) bezpośrednio po wysiłku siłowym. Udowodniono, że taka strategia może obniżyć napęcznienie mięśni o 10%. Oczywiście zimny prysznic daje też pewną korzyść: schładza mięśnie i ogranicza skalę mikrouszkodzeń mięśnia oraz DOMS. Ostatecznie to twój wybór.
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sterydy anaboliczne budują masę mięśniową na poziomie komórkowym SCREAM 0 537 08.03.2021, 09:50
Ostatni post: SCREAM
  Insulina i jej wpływ na masę mięśniową SCREAM 0 1 726 18.01.2020, 11:56
Ostatni post: SCREAM
  Treningiem o niskiej liczbie powtórzeń („na siłę”) można zbudowac dużą masę mięśniową csm 0 16 028 04.05.2015, 12:17
Ostatni post: csm
  Budujemy masę mięśniową ! csm 0 4 063 04.08.2014, 23:42
Ostatni post: csm

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości