Witamy na stronie - Ciemna Stron Mocy, niech moc będzie z Tobą!
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Share Thread:
Tarczyca... ft3 ft4 tsh
#1
Tarczyca... ft3 ft4 tsh

  • TSH - hormon tyreotropowy, wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Jego funkcja polega przede wszystkim na kontroli produkowanych przez tarczycę hormonów. 
Tarczyca wytwarza dwa "główne" hormony: T3- trójjodotyronine i T4 - tyroksynę. Jeśli jest ich za dużo, TSH maleje, jeśli hormonów jest mało- TSH rośnie (tzw. sprzężenie zwrotne ujemne).Niedoczynność tarczycy:

-senność i zmęczenie
-potrzeba stymulowania się kawą
-depresja, złe samopoczucie, zła samoocena
-wzdęcia, zaparcia, biegunki to również problemy tarczycowe
-słabe włosy i paznokcie
-otyłość brzuszna
-niskie ciśnienie
-osłabienie zmysłów wzroku, słuchu, węchu
-suchość oka
-sucha skóra

  • FT3 - F pochodzi od ang. słówka "free"- czyli "wolny" hormon we krwi. FT3 to ilość trójjodotyroniny krążęcej w naszym organizmie. Większość tego hormonu produkowana jest z T4 na skutek konwersji. Jest to ważniejszy hormon, ten aktywny, czynny, pobudzający cały nasz organizm do działania - pobudza metabolizm, akcje serca, oddech, wszystkie przemiany zachodzące w naszym organizmie. Gdy jest go mało nasz metabolizm zwalnia, źle trawimy, źle wchłaniamy substancje odżywcze, jesteśmy słabi, mamy mało energii, słabe włosy, słabe paznokcie. 
Normy laboratoryjne są różne, FT3 powinno być na poziomie ponad 50%, u osób chorych na Hashimoto czy niedoczynność ok 60-70% - w zależności od samopoczucia pacjenta, jeden nie ma objawów przy 50 % inny przy 80%.


  • FT4 - wolna tyroksyna w naszym organizmie. To ten hormon przyjmujemy (letrox, euthyrox), kiedy mamy niedoczynność tarczycy, niestety tylko ten, bo czyste T3 nie jest dostępne w Polsce. Jest tylko combo w postaci novothyralu, który zawiera T4 i T3 czasami t4 konwertuje do t3 przy sprzyjających warunkach , ale przeważnie nie...


 Niestety czynniki takie jak:
-niedobory żywieniowe, takie jak: niedobór jodu, żelaza, selenu, cynku, witaminy A, ryboflawiny, pirydoksyny i B12
-stosowanie beta-blokerów (np. propranolol), pigułek antykoncepcyjnych, estrogenu, jodowych środków kontrastowych, litu, fenytoina i teofilina
-starzenie, alkohol, kwas alfa-liponowy, cukrzyca, fluorek, ołów, rtęć, pestycydy, promieniowanie, stres i zabiegi chirurgiczne


Powodują zaburzenie konwersji T4 do T3.... W efekcie mamy we krwi sporo T4, a mało T3

Jeszcze innym przypadkiem jest, kiedy T4 przekształca się, ale do rT3 (odwrócone T3, niestety poziom rT3 trudno jest zbadać w Polsce, a może powiedzieć nam bardzo dużo o funkcjonowaniu tarczycy).
T4 zwykle przekształca się w tej samej ilości do T3 i rT3, jednak jeśli konwersja do rT3 przewyższą tą do T3, rT3 działa jak antagonista T3, do którego się przyłącza.Czynniki które mogą prowadzić do zbyt dużej konwersji T4 w rT3 to wysoki poziom kortyzolu, glikokortykosteroidy, stres, nadmiar estrogenów i niedobory żywieniowe, takie jak niedobór selenu, jodu, cynku i żelaza .


Jak poprawić konwersję?

  • Zbadać poziom ferrytyny (poziom zapasu żelaza) i żelaza we krwi, witaminy D3 (badania nazywa się D-OH-25 i kosztuje od 50-120 zł...), poziom B12 i ew. cynk i miedź.
Witamina D musi być w zakresie od 50 do 70 ng / ml aby receptory tarczycy funkcjonowały odpowiednio.

Żelazo odgrywa również ważną rolę w syntezie hormonów tarczycy. Aktywność peroksydazy tarczycy zależy od żelaza, dlatego niedobór żelaza może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Poziom ferrytyny powinien być w zakresie od 90-110 do osiągnięcia prawidłowego funkcjonowania tarczycy
Do suplementacji żelaza polecam sok lub herbatę z pokrzywy

Witamina B12 - powinna wynosić ok 70% normy. Jeśli nie, suplementujemy:
500 czy 1000% dziennej dawki zapotrzebowania jest ok, jeśli mamy niski poziom B12. Szukamy suplementu z formą  metylokobalaminy, najtaniej oczywiście przez internet. Lub idziemy do lekarza rodzinnego po zastrzyki, jeśli poziom jest na prawdę niski.

Warto wspomóc się cynkiem - ok 30mg i miedzią - ok 4-6mg. Np. 4 dni cynk, 3 dni miedź - ponieważ miedź i cynk są antagonistami.

Selen obowiązkowo przy niedoczynności - 200mcg dziennie, forma l-selenometioniny. 4 miesiące bez przerwy i miesiąc przerwy.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości