Witamy na stronie - Ciemna Stron Mocy, niech moc będzie z Tobą!
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Share Thread:
Sterydy - używka grzecznych chłopców
#1
Sterydy - używka grzecznych chłopców- Młodzi ludzie w szkołach ponadgimnazjalnych sięgają po anaboliki częściej niż po imprezowe używki  - alarmuje Janusz Sierosławski, socjolog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. - Nie ma problemu z zakupem koksu - przyznaje Jurek, uczeń jednego z poznańskich liceów. Regularnie ćwiczy w siłowni, ale jak twierdzi, sam jest czysty. Inaczej niż jego koledzy: - Wiem, którzy biorą. Wystarczy z nimi pogadać, a pomogą w zdobyciu każdego anaboliku.


Psychoterapeuta uzależnień, były sportowiec wyczynowy Robert Rutkowski rozprawia się z mitem, że sterydy to problem tzw. trudnej młodzieży, osiłków z szerokimi karkami. Coraz częściej biorą je zwykli chłopcy, niepozorni, grzeczni, cisi, którzy chcą zwrócić na siebie uwagę. Ulegają stereotypom, modzie na ładny wygląd. - Idąc ulicą, myślą: "Dlaczego nie mogę wyglądać jak ten sportowiec, aktor? Przecież dzięki sterydom wszystko jest możliwe" - mówi Rutkowski.


- Powszechne stało się zażywanie niedozwolonych środków przez młodych ludzi, tych nie uprawiających sportu wyczynowo - mówi prof. Jerzy Smorawiński . - Zjawiskiem społecznym stał się wśród młodzieży kult ciała. Trzeba być pięknym, przystojnym, umięśnionym. To oczywiście naturalna rzecz, ale staje się niebezpieczna, gdy główną rolę zaczynają odgrywać steroidy, powszechnie nazywane sterydami. Czyli krótko mówiąc - mniej ćwiczyć, więcej brać. Bardzo często mam spotkania z młodzieżą z gimnazjów czy liceów. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że stopień znajomości działania środków sterydowych jest bardzo wysoki. W każdej praktycznie siłowni, a wyrosło ich ostatnio jak grzybów po deszczu, można kupić, a przynajmniej dowiedzieć się gdzie kupić, niedozwolone środki.
Według opublikowanych badań unijnych aż 51 proc. naszych 17-latków twierdzi, że zdobycie leków hormonalnych jest łatwe, a 39 proc. uważa, że gdyby chciało, mogłoby je zdobyć. We Francji takie przeświadczenie wyraża tylko ok. 10 proc. badanych, a we Włoszech 16 proc. Nawet w USA, skąd przed laty zjawisko dopingu przywędrowało do Europy, dotarcie do sterydów za "łatwe" albo "bardzo łatwe" uznaje mniej niż w naszym kraju, bo 32 proc. sportowców ze szkół średnich.
Zjawisko nie tylko się nasila, ale dotyczy coraz młodszych dzieci. Jak mówi Zdzisław Biszewski, aż 14 proc. chłopców z gimnazjum deklaruje, że miało doświadczenie z anabolikami (prawie dwa razy więcej, niż cztery lata temu). . Biszewski dodaje, że anaboliki bierze praktycznie cała młodzież, bo oprócz uczniów przyznają się do tego także studenci.

- Sterydy anaboliczne to tylko część problemu - podkreśla Wiesław Tomaszewski z "Medycyny Sportowej". - Do tego trzeba dodać inne hormony, jak insulina i hormon wzrostu. Układ hormonalny, rozchwiany przez podawanie leków bez medycznych wskazań, wywiera wpływ na narządy rozrodcze, trawienne i mechanizmy obronne organizmu. Przy dłuższym braniu lub przekroczeniu krytycznej daw-ki pojawiają się nieodwracalne zmiany wielu narządów. Dramat młodego człowieka pojawia się wtedy, gdy już nie można pomóc np. zniszczonemu narządowi rozrodczemu. Chłopak nie tylko może mieć kłopoty z płodnością, ale także ryzykuje zdrowiem przyszłych dzieci.

Popularny w naszym kraju metanabol, przyspieszający budowę mięśni, stosowany bez kontroli lekarza może u nastolatków zahamować wzrost, wywołać żółtaczkę, uszkodzić wątrobę, prowadzić do przedwczesnego kostnienia chrząstek. Testosteron może wywoływać ataki agresji.
- Pod wieloma względami anaboliki są bardziej podstępne od twardych narkotyków - ostrzega Robert Rutkowski. - Wchodzą w psychikę młodych ludzi, którzy są przekonani, że są one częścią zdrowego stylu życia. Tymczasem pomagając w budowaniu lepszej sylwetki, jednocześnie niszczą delikatną równowagę hormonalną, a w dłuższej perspektywie uzależniają i doprowadzają zdrowie do ruiny - dodaje Rutkowski.

Sterydy anaboliczne w Polsce można kupić bez problemu. Sprzedawane są spod lady w sklepach z odżywkami. Na terenie warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego na pytanie o "coś silniejszego na schudnięcie" sprzedawca upewniając się, że ma do czynienia z ćwiczącym, zaproponował środek z USA. Jednocześnie ostrzegł, że nie można się po nim badać (zabronione leki są wykrywane u sportowców na kontrolach antydopingowych).
Ze sprzedawcą można się też np. skontaktować na forum dyskusyjnym o kulturystyce, jakich setki są w internecie- A na bazarach jest wszystko, wystarczą tylko pieniądze. Młody człowiek nie zastanawia się nad konsekwencjami, często coś kupuje, bo po prostu kolega mu polecił, i po prostu nie wie, że jest to środek bardzo niskiej jakości, spreparowany w jakimś garażu  - mówi prof. Smorawiński. Powiedzmy sobie też szczerze, w niektórych siłowniach prowadzi się zajęcia wręcz szkodliwe dla zdrowia, ale nie ma żadnych podstaw prawnych, by do takiej siłowni wejść i dokonać rewizji. Nie mówię tego jako wróg fitnesu czy kulturystyki. Ale moim zdaniem rodzice i nauczyciele powinni zwrócić szczególną uwagę na młodych ludzi zmieniających nagle sylwetkę. Póki nie jest za późno.


Psychologowie popularność sterydów tłumaczą wszechobecnym kultem pięknego ciała. Osoby, które sięgają po narkotyki, wiedzą, że to je powoli zabija. Takiej świadomości nie mają używający anabolików. Oglądane przed lustrem większe mięśnie wyzwalają u nich hormon szczęścia.


Paweł Nastula, mistrz świata i mistrz olimpijski w judo ostrzega - Wyczynowcy ryzykują życiem, choć można wygrywać bez koksu
- Jeśli ktoś bierze hormony, bo dzięki temu może zdobywać medale i zarabiać miliony dolarów, jest dorosły i nie liczy się ze swoim zdrowiem, to robi błąd na własne ryzyko i pewnie trudno go przekonać, że nie warto się babrać w sterydach. Ale wszystkim młodym ludziom, którzy po prostu chcą lepiej wyglądać, mówię otwarcie: anaboliki są do dupy. Nie bierzcie tego syfu. Ja zdobyłem tytuł mistrza olimpijskiego ,  złote medale mistrzostw świata i  mistrzostw Europy bez koksu, co potwierdzają dziesiątki badań antydopingowych. Można to zrobić nie rujnując sobie zdrowia. Zwycięstwo smakuje lepiej, gdy ma się świadomość, że byłeś fair. Na siłownię chodźcie, żeby być zdrowszym, sprawniejszym, a nie po to, by zniszczyć sobie zdrowie.


Od sterydów, podobnie jak od narkotyków, można się uzależnić
Pierwszym sygnałem, że Twoje dziecko stosuje anaboliki, mogą być szybki przyrost masy ciała oraz tzw. wysypka sterydowa. U chłopców niepokojącym objawem są przerost gru-czołów sutkowych i łysienie. Do niepokojących objawów należą też nagłe zmiany nastrojów.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sterydy – czyli jak zrujnować posturę i mózg. SCREAM 0 2 137 01.04.2021, 10:05
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy anaboliczne budują masę mięśniową na poziomie komórkowym SCREAM 0 485 08.03.2021, 09:50
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy i operacje SCREAM 0 496 12.10.2020, 12:14
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy produkowane na czarnym rynku zawierają metale ciężkie SCREAM 0 1 177 25.09.2020, 12:53
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy brane przez 15 lat SCREAM 1 3 964 06.05.2019, 17:07
Ostatni post: Piaggiu
  Sterydy w MMA. Czy w UFC jest lepiej z USADĄ czy bez ? SCREAM 0 2 325 13.12.2018, 19:27
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy w zawodzie aktora SCREAM 0 2 944 26.09.2018, 10:13
Ostatni post: SCREAM
  STERYDY W MEDYCYNIE I NIE TYLKO csm 1 7 073 31.08.2018, 18:43
Ostatni post: martyna96
  Sterydy - Obsesja na punkcie masy SCREAM 1 4 670 31.08.2018, 18:40
Ostatni post: martyna96
  Czy sterydy powodują uzależnienie? Rozmowa z lekarzem psychiatrą SCREAM 1 4 555 31.08.2018, 18:40
Ostatni post: martyna96

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości