Witamy na stronie - Ciemna Stron Mocy, niech moc będzie z Tobą!
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Share Thread:
Ciemna strona biegania?
#1
Ciemna strona biegania?


Jak wiadomo kulturyści biegają by spalić tkankę tłuszczową i podkręcić metabolizm. Od wielu lat bieganie było uważane za idealną formę aktywności fizycznej. Jednak jak wszystko posiada drugą stronę medalu. Greg Brookes, osobisty trener celebrytów z Londynu, zdradził ciemną stronę biegania - informuje Daily Mail. Jogging wydaje się mieć same zalety: polepsza kondycję fizyczną, wzmacnia serce, zwiększa metabolizm i pomaga stracić na wadze. Ponadto nic nie kosztuje, poza parą adidasów. Od lat 70., kiedy to bieganie stało się popularne, propagowane jest jako panaceum na szereg zagadnień związanych ze zdrowiem. Ludzie uprawiający bieganie rzadko mają nadwagę a po wbiegnięciu po schodach nie dostają zadyszki. Trener celebrytów zdecydował się jednak ujawnić swoje przemyślenia na temat biegania.
Bieganie nam szkodzi?

- Wielu ludzi rozpoczyna bieganie, aby stracić na wadze, ale nie zawsze coś z tego wychodzi - powiedział Brookes. Według niego przyczynę stanowi fakt, że bieganie powoduje zmniejszenie mięśnia sercowego.

- Małe mięśnie zużywają mniej energii i są bardziej skutecznie. Serce jest mięśniem i jeśli wysilasz się fizycznie przez długi czas, to naturalne, że serce się skurczy, aby zużywać mniej energii i stać się bardziej efektywne. Jeśli chcesz zwiększyć rozmiar serca, musisz praktykować więcej ćwiczeń siłowych, a nie wytrzymałościowych - dodał.

Ponadto, na przekór powszechnej opinii, bieganie wcale nie przyśpiesza metabolizmu. Biegi długodystansowe często zużywają pokłady energii i powodują załamanie się tkanki mięśniowej. Mogą doprowadzić również do pogorszenia się stanu stawów.
Bieganie nie doprowadzi nas do szczupłej sylwetki, ponieważ powoduje gromadzenie się tłuszczów. - Tłuszcze są ulubionym ¼ródłem energii naszego organizmu. Im więcej biegamy, tym lepiej przygotowuje się nasze ciało do następnego biegu - twierdzi Brookes. Według Marco Mastrorocco, głównego trenera i managera siłowni z zachodnim Londynie, złe wykonywanie ćwiczeń, w tym również nieprawidłowe bieganie, zwiększa szansę na rozwój cellulitu.

- Cellulit jest wynikiem nieprawidłowego działania układu krążenia i odwodnienia tkanki pod skórą. Jeśli ćwiczenie wykonywane jest zbyt długo, powoduje wytwarzanie wolnych rodnikow, które zniszczą komórki - powiedział Mastrorocco.Czy trener ma rację? Serce jest mięśniem i tak, jak inne mięśnie, działa tym lepiej, im częściej jest intensywnie używane. Wzmożony wysiłek fizyczny dla serca zdrowej osoby jest jak trening każdego innego mięśnia - wzmacnia je i poprawia wydolność krążenia. Ruch mięśni poprawia też krążenie obwodowe, polepsza ukrwienie kończyn, skóry i tych fragmentów ciała, które podczas codziennych zajęć nie sa mocno ukrwione. Bieganie i ruch zapobiegają więc np. zastojowi krwi w kończynach dolnych, gdzie ważną rolę w odprowadzaniu krwi z żył oprócz zastawek mają także ruchy mięśni. Cellulit faktycznie powstaje między innymi na skutek nieprawidłowego działania układu krążenia (zarówno krwionośnego jak i limfatycznego), ale ruch mięśni prawie zawsze to krążenie poprawia. Możliwe, że po wysiłku fizycznym cellulit jest bardziej widoczny na skutek odprowadzenia wody, która zalegała pod skórą, ale jest to efekt kosmetyczny, krótkotrwały. Na dłuższą metę uda się pozbyć cellulitu nie stosując zabiegów usprawniających krążenie - wysiłku fizycznego czy np. masażu.

Jednym z częstych powikłań nadmiernego i długotrwałego wysiłku jest przerost lewej komory mięśnia sercowego. Przerośnięta część serca nie jest dostatecznie zaopatrywana w krew przez naczynia wieńcowe, co prowadzi do zaburzeń rytmu serca i często jest przyczyną nagłej śmierci u osób, które czynnie uprawiają sport, a do tej pory były w świetnej formie. Przypadki przerostu mięśnia sercowego są dobrze znane zarówno w sportach wytrzymałościowych jak i siłowych, często dotyczą młodych osób, które są zdrowe, często przechodzą badania kontrolne - np. sportowców. Fillipides, pierwszy maratończyk, biegnąc z Maratonu do Aten, padł martwy zaraz po dostarczeniu wiadomości o tym, że do Aten zbliża się flota perska. Historia, która stała się pretekstem do upamiętnienia jej biegiem maratońskim niesie w sobie również ostrzeżenie - czasami wielki wysiłek może skończyć się utratą zdrowia i życia.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kobiety i sterydy- Ciemna Strona Mocy. SCREAM 0 2 479 25.03.2018, 13:21
Ostatni post: SCREAM
  Ciemna strona mocy” – rozpowszechnienie dopingu w Polsce csm 0 4 160 03.03.2015, 12:01
Ostatni post: csm
  Ciemna strona mocy – rozpowszechnienie dopingu w Polsce csm 0 4 004 28.10.2014, 17:04
Ostatni post: csm
  STERYDY -NIEZNANA STRONA- ZAPROGRAMOWANA ŚMIERĆ KOMÓREK csm 0 7 012 13.09.2014, 08:55
Ostatni post: csm

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości