Witamy na stronie - Ciemna Stron Mocy, niech moc będzie z Tobą!
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Share Thread:
Sterydy w sporcie starożytnym
#1
Sterydy w sporcie starożytnym


Sterydy  znane są jako substancje chemiczne o bardzo silnym działaniu anabolicznym. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę, że były popularne już w czasach starożytnych. To naprawdę bardzo ciekawe, dlatego warto wiedzieć, że nasi przodkowie doskonale wiedzieli jak wykorzystać sterydy , aby pokonać przeciwnika w walce i jednocześnie nabrać  szybko masy mięśniowej. Poznajmy krok po kroku historię sterydów.

W starożytności nasi przodkowie uprawiali sport główni, dlatego aby większość z nich pod wpływem intensywnych ćwiczeń miała jeszcze lepsze możliwości i przede wszystkim szybciej pokonywała swoich przeciwników. Intensywne treningi, nieustannie doskonalenie własnych umiejętności jednak były niczym w porównaniu z treningiem wspomaganym substancjami o charakterze typowo roślinnym. Nie były więc tak groźne dla zdrowia jak współczesne sterydy anaboliczne. Takie stan rzeczy sprawił, że częstotliwość treningów była zwiększana za każdym razem i wiele osób chciało jednocześnie zwiększyć własną wytrzymałość. Regularne treningi, rozmaite ćwiczenia, a także sprawdzian własnych umiejętności naprawdę był powodem do dumy w tamtym czasie biorąc pod uwagę spore ograniczenia, z jakimi nasi przodkowie musieli się wtedy zmagać. Popularność środków dopingujących szacuje się na V wiek przed naszą erą. To właśnie wtedy nastąpiły też pierwsze wzmianki o tych substancjach. Z czasem przyjęły się w sporcie i sztukach walki. Były to głównie sterydy pochodzenia naturalnego, które na początku choć budziły sceptycyzm po pewnym czasie cieszyły się uznaniem i ogromnym zainteresowaniem. Ciekawostką jest to, że w tamtych czasach sterydy tworzono głównie na bazie ziół i roślin. Ludzie pragnęli też swobody i cieszyli się z każdego odkrycia, aby nie tylko się rozwijać, ale przede wszystkim mieć coraz to lepsze możliwości, co przekładało się na ich umiejętności. Zażywanie sterydów pozwoliło na zwiększenie masy mięśniowej, a także przyczyniło się do uzyskania lepszych efektów na płaszczyźnie sportowej. Wielu z nich było naprawdę zadowolonych z efektów, dlatego kontynuowali spożywanie sterydów zawsze wtedy, gdy musieli stoczyć walkę. Z czasem jednak przestało to wystarczać.


Nagła popularność sterydów w licznych dyscyplinach sportowych

Przełomem był po długim okresie czasu było pewne wydarzenie. Mianowicie w 1904 roku miały miejsce Letnie Igrzyska Olimpijskie podczas których amerykanin Thomas Hicks stał się zwycięzcą w maratonie. Warto mieć na uwadze, że gdyby nie cykl sterydowy nie wiadomo, czy dziś zaszedłby tak daleko. Jednak na kilka chwil po wygranej nagle stracił przytomność i nikt nie wiedział co jest tego przyczyną. Narodziło się mnóstwo spekulacji o dopingu sportowym, chociaż wtedy większość uważała to za zwykłe omdlenie spowodowane wzmożonym wysiłkiem. Gdy się ocknął przyznał, że przed zawodami spożywał alkohol połączony z niewielką ilością strychniny. To było naprawdę niedopuszczalne. Istnieją przypuszczenia, że takie zestawienie ma działanie stymulujące dla organizmu, ale nie jest do końca zdrowe. To wydarzenie miało ogromny wpływ na światowy sport i jednocześnie zapoczątkowało prawdziwą rewolucję. Między innymi podobne wydarzenie miało miejsce w 1936 roku podczas trwających Letnich Igrzysk Olimpijskich. Wówczas niemieccy zawodnicy przyjmowali testosteron, aby ich organizmy były wydajniejsze podczas zmagań sportowych. Nikt im oczywiście tego nie narzucał, było to podyktowane ciekawością, a także przeanalizowaniem efektów działań kuracji sterydowej. Trzeba przyznać, że popularność sterydów nie miała końca, chociaż w tamtych czasach sądzono, że mogą one mieć negatywy wpływ na organizm. W latach pięćdziesiątych na arenie sportowej pojawiły się sterydy anaboliczne i to one budziły spore zainteresowanie zawodników. Jednak już wtedy wraz z rozwojem nowych technologii było możliwe sprawdzenie szkodliwości tych substancji i udowodniono ich niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.  Nie mniej jednak warto pamiętać, że w tamtych czasach nadal próbowano wyeliminować doping sportowy. Przełomem okazały się Europejskie Mistrzostwa Lekkoatletyczne, które odbyły się w 1966 roku. To właśnie wtedy planowano raz na zawsze zlikwidować zjawisko dopingu sportowego. Przeprowadzono także pierwsze, ważne testy anaboliczne, które miały dokładnie zbadać specyfikę sterydów. Od 1968 roku nieustannie mają miejsce takie analizy, które sprawdzają kondycję zawodników i jednocześnie mają na celu zmniejszenie niepotrzebnego ryzyka utraty przytomności. Taka forma ochrony została wprowadzona po to, aby dbać o zdrowie wszystkich zawodników. Nie chciano za wszelką cenę powtórzyć wydarzeń sprzed lat. Z biegiem czasu taka metoda okazała się jednak nieoceniona i po dziś dzień na wszystkich takich wydarzeniach taka kontrola jest aktualna. Ciekawostką jest to, że w 1970 roku opracowano metody skutecznego wykrywania obecności sterydów anabolicznych u zawodników.
Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to bardzo aktywny czas sprzyjający walce ze zjawiskiem dopingu sportowego. Jednak takie zmiany przybrały na sile, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że dziś w wielu krajach na całym świecie zażywanie sterydów przed zawodami jest nielegalne. Ponadto coraz częściej odnotowywano przypadki obejmujące przedawkowania. Powstały pierwsze stowarzyszenia mające na celu całkowitą likwidację tego uzależnienia i jednocześnie niesienie pomocy osobom uzależnionym. Warto pamiętać, że na samym początku były to komitety, które zajmowały się szczegółową analizą i pobieraniem próbek od zawodników tuż przed rozpoczęciem danych wydarzeń. Z czasem powstały specjalne narodowe związki sportowe, które jeszcze bardziej kontrolowały sportowców. Dawniej produkowano sterydy głównie z naturalnych produktów takich jak rośliny czy zioła. Współcześnie istnieje mnóstwo sposobów ich powstawania, które nie są do końca legalne. Przede wszystkim trzeba uważać na to, jakich produktów używamy i jednocześnie nieustannie mieć na uwadze skutki uboczne. Niekiedy sterydy produkowane są w laboratoriach podziemnych lub domach. Ponadto warto mieć na uwadze, że produkcja sterydów odbywa się też w niezarejestrowanych aptekach lub koncernach farmaceutycznych.
Współcześnie jednak nie jest to możliwe, ponieważ sterydy wykorzystuje się głównie do celów medycznych niż do sportu. Oczywiście zjawisko dopingu sportowego wciąż jest aktualne i bywa bardzo niebezpieczne dla człowieka. Do produkcji sterydów używa się zupełnie innego rodzaju alkoholu, ratyfikowanego oleju arachidowego lub sezamowego, filtrów jałowych PVDF. Trudno jednoznacznie określić twórcę sterydów. Eksperymenty odbywały się już w starożytności i można wysnuć wniosek, że każdy przez wiele lat nieco przysłużył się temu odkryciu. Grecy chcieli być bardziej wydajni w sporcie, Egipcjanie szukali złotego środka na problemy z impotencją i zwiększeniem libido.  Z biegiem czasu szkocki chirurg John Hunter  dokonał zaskakującego odkrycia na swoich eksperymentach. Przede wszystkim dokonał pierwszej udanej transplantacji kogucich jąder, których posiadaczką stała się kura.  W skutek takiego eksperymentu pojawiły się u niej cechy typowo męskie, czego się kompletnie nie spodziewano. W związku z tym wysnuł wniosek, że obecność cech płciowych jest zależna od substancji jaka znajduje się we krwi. Podobnie działają sterydy. Ich przedawkowanie lub niewłaściwe stosowanie może doprowadzić do nabycia cech żeńskich lub męskich i spowodować ryzyko wystąpienia wielu poważnych i nieodwracalnych chorób. Stopniowo doprowadziło to wielu kolejnych odkrywców do wynalezienia testosteronu, aż w końcu do stworzenia sterydów. W dzisiejszych czasach powstały różne formy dopingu sportowego, który nadal jest pod ścisłą kontrolą i jednocześnie trwają prace nad zwalczeniem tego potężnego problemu. Ciekawostką jest to, że powstał niedawno doping genetyczny. Jeśli ktoś stosuje go w sposób nieumiejętny może nie tylko być narażony na śmierć ale również na trwałe kalectwo. W wielu krajach doping jest zjawiskiem negatywnym i jednocześnie wiele państw nieustannie pragnie zapobiegać jego rozpowszechnianiu.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Doping w sporcie był, jest i będzie SCREAM 0 2 448 26.01.2020, 11:36
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy brane przez 15 lat SCREAM 1 3 089 06.05.2019, 17:07
Ostatni post: Piaggiu
  Sterydy w MMA. Czy w UFC jest lepiej z USADĄ czy bez ? SCREAM 0 1 798 13.12.2018, 19:27
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy w zawodzie aktora SCREAM 0 2 421 26.09.2018, 10:13
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy - używka grzecznych chłopców SCREAM 0 2 999 20.09.2018, 10:15
Ostatni post: SCREAM
  STERYDY W MEDYCYNIE I NIE TYLKO csm 1 6 212 31.08.2018, 18:43
Ostatni post: martyna96
  Sterydy - Obsesja na punkcie masy SCREAM 1 3 958 31.08.2018, 18:40
Ostatni post: martyna96
  Czy sterydy powodują uzależnienie? Rozmowa z lekarzem psychiatrą SCREAM 1 3 882 31.08.2018, 18:40
Ostatni post: martyna96
  Czy sterydy zapobiegają uszkodzeniom mięśni? SCREAM 0 1 632 17.08.2018, 09:44
Ostatni post: SCREAM
  Większość Brytyjczyków stosuje sterydy, żeby poprawić swój wygląd SCREAM 0 2 917 17.07.2018, 10:00
Ostatni post: SCREAM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości