Witamy na stronie - Ciemna Stron Mocy, niech moc będzie z Tobą!
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Share Thread:
Posiłek potreningowy
#1
Dlaczego mówi się, że pierwszą godzina po treningu należy jak najlepiej spożytkować? Jest to tzw. okno anaboliczne, a właściwie jego kolejny etap. Zaczyna się ono bowiem już podczas treningu. Jest to czas po wysiłku fizycznym, w którym dostarczenie odpowiednich składników odżywczych może spotęgować efekty treningu. Posiłek potreningowy ma ogromne znaczenie, jednakże musi być dopasowany do rodzaju podejmowanych ćwiczeń, a także tego, jak odżywiasz się przed, czy też w jego trakcie. Dlaczego znaczenie posiłku potreningowego jest tak duże?Kiedy spożywać posiłek potreningowy

Posiłek potreningowy to jeden z 2 najważniejszych posiłków w ciągu dnia, często lekceważony zwłaszcza przez początkujących sportowców. Jest ważny, gdyż wywiera silny wpływ na wzrost syntezy białek oraz dodatni bilans azotowy. Jeśli twoim celem jest budowanie masy mięśniowej, nie powinieneś odkładać go w czasie, a najlepiej spożyć jeszcze wtedy, gdy w twoim organizmie po treningu zwiększony jest przepływ krwi, a co za tym idzie składniki odżywcze mogą być szybciej i skuteczniej transportowane do mięśni.

Jeśli bezpośrednio po treningu spożywasz odżywkę węglowodanową, aminokwasy rozgałęzione BCAA  i odżywkę białkową, posiłek potreningowy możesz spożyć około  45 minut  po nim. Nie ma potrzeby obciążać wcześniej układu pokarmowego, tym bardziej jeśli dodatkowo zaopatrzyłeś na treningu organizm w węglowodany.

Jeżeli tuż po treningu nie dostarczasz sobie żadnych suplementów, posiłek potreningowy powinieneś zjeść do godziny  po wysiłku fizycznym.Co jeść po treningu?

Procesy anaboliczne po intensywnym wysiłku fizycznym są znacząco nasilone. Nie wolno zapominać jednak, że do ich wystąpienia potrzebny był wcześniejszy katabolizm. Tuż po skończeniu treningu w twoim organizmie dominują procesy o charakterze katabolicznym (zwłaszcza działanie kortyzolu). Posiłek potreningowy w postaci połączenia węglowodanów i białek jest najlepszym, jaki w tym czasie należy dostarczyć organizmowi. Dlaczego? Jest to bowiem połączenie powodujące wyrzut insuliny działającej antykatabolicznie i dostarczającej glukozę do mięśni.


Białko to podstawowy budulec mięśni. Poza tym to właśnie proteiny warunkują dodatni bilans azotowy i to one nasilają syntezę białek. Dlaczego węglowodany? Bo są one energią dla tego budulca. Posiłek po treningu ma również za zadanie przygotowanie mięśni do następnej aktywności. Źle zregenerowane mięśnie to oczywiście obniżone możliwości podczas kolejnego wysiłku.Co jeść bezpośrednio  po treningu? W tym wypadku podstawą będą szybko wchłanialne i złożone węglowodany oraz szybko przyswajalne białko. Fajną opcją jest mieć przy sobie suszone owoce. Zaraz po nim skorzystaj z tego szybkiego źródła dobrej energii, której potrzebujesz do regeneracji. , w celu dostarczenia białka chudy twaróg, czyli źródło protein . Oczywiście standardowy ryż z kurczakiem będzie też dobrą opcją  , chociaż wolniej wchłanianą.

Po treningu nawodnienie organizmu odgrywa równie ważną rolę, co posiłek. Organizm nawadniaj już podczas ćwiczeń. Stosunek uzupełniania płynów to 1:1. Z uwagi na to, że układ pokarmowy nie jest w stanie przyjąć więcej niż 1 litr płynów na przestrzeni godziny, nawadniaj organizm stopniowo, zaczynając podczas treningu. Po skończeniu uzupełnij niedobór.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Posiłek potreningowy i niejedzenie po 18 SCREAM 0 4 128 08.08.2017, 09:40
Ostatni post: SCREAM
  Cheat meal czyli Co się dzieje gdy zjesz oszukany posiłek SCREAM 0 4 937 29.07.2015, 11:57
Ostatni post: SCREAM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości