Witamy na stronie - Ciemna Stron Mocy, niech moc będzie z Tobą!
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Share Thread:
Co to jest cheat day / cheat meat?
#1
Cheat day i cheat meal, to tzw. oszukany dzień /posiłek w codziennej diecie. Jest to czas, w którym możemy pozwolić sobie na odstępstwa od tradycyjnego jedzenia , który stosujemy każdego dnia. Okazuje się, że odgrywa dość ważną rolę w życiu osób aktywnych fizycznie. Jakie są wady i zalety stosowania cheat day i meal i czy może on zniszczyć wysiłek wypracowany wcześniej? Sprawdzmy


Co to jest cheat day / cheat meat?

Cheat day w luźnym tłumaczeniu oznacza dietetyczne obżarstwo i rozpustę. Jest to dzień,bądz posiłek w którym możemy pozwolić sobie na nieco więcej. Nie musimy dokładnie liczyć kalorii spożywanych w tym czasie, jednak warto pamiętać, aby nie popadać w skrajności w skrajność i nie pochłaniać wszystkiego, co wpadnie nam w ręce. Cheat day to często wyczekiwany dzień, który pozwala utrzymać przede wszystkim równowagę psychiczną u osób stosujących się do sztywnych planów żywieniowych. Jednak zadziałać może w dwojaki sposób.


Jakie są zalety?

Przeprowadzono wiele badań, które udowodniły, że kondycja psychiczna w dużej mierze warunkuje progres osób trenujących, modelujących sylwetkę oraz zdrowo się odżywiających. Jeżeli zbyt wiele bodźców będzie wpływało na wzrost stresu, przełoży się to na wytwarzanie w organizmie hormonów mogących zahamować jakiekolwiek pozytywne skutki stosowania diety. Jednym z takich bodźców może być niewłaściwy plan żywieniowy, który będzie wywoływał niezadowolenie lub ciągły głód. W tym przypadku zaplanowany cheat day będzie momentem euforycznym, który pozwoli wytrwać w postanowieniu.

Kolejną zaletą stosowania cheat day jest przyspieszenie metabolizmu. Nie należy jednak tego dnia rozumieć dosłownie. Oznaczałoby to całodzienne opychanie się bez kontroli. W żadnym wypadku nie powinniśmy tak postępować. Warto w tym dniu spożywać tą samą ilość posiłków, ale urozmaicić je lub dodać do nich ulubione łakocie.


Ostatnim plusem, który często zauważalny jest przez osoby będące w cyklu redukcyjnym, to poprawa sylwetki następnego dnia po cheat day. Mianowicie, może nastąpić lekkie odwodnienie (szczególnie zauważa się tu ubytek wody podskórnej), a u osób o większej muskulaturze zauważy się tzw. „nabicie”, czyli lepsze wypełnienie i gęstość mięśni, związane dostarczeniem większej ilości cukru.Czy są jakieś wady?

Nieprawidłowo stosowany cheata może wyrządzić wiele szkód w naszym organizmie. Jego główną wadą jest z pewnością uzależnienie od tego dnia. Życie nie powinno opierać się na ciągłym myśleniu o jedzeniu i zaspokajaniu potrzeb żywieniowych. Stany euforyczne, które powoduje cheat day zdecydowanie uzależniają.

Dzień odstępstwa żywieniowego może mieć również negatywny wpływa na metabolizm. Cheat day zamiast przyspieszyć, może rozregulować jego funkcjonowanie. Podczas stosowania diety, organizm przyzwyczaja się do wytwarzania odpowiednich enzymów trawiennych. W momencie dostarczania innego pożywienia, może mieć trudności z ich trawieniem, dlatego lepiej wtedy przygotować suplementy na wzdęcia.

Wadą cheata może być również złudzenie, który było opisane jako zaleta, czyli poprawa sylwetki dzień po jego stosowaniu. Może tu wystąpić sytuacja wręcz przeciwna do wyżej opisanej, a mianowicie retencja wody podskórnej.


Poprawnie przeprowadzony cheat nie powinien mieć negatywnego wpływu na naszą sylwetkę. Jeden dzień, kiedy pozwolimy sobie na więcej, nie zniweczy tygodni czy miesięcy zdrowego i świadomego odżywiania. Ale jest to oczywiście kwestia indywidualna. Cheat day na każdego może zadziałać inaczej – pozytywnie lub negatywnie. Na pewno wydzielane endorfiny po wysiłku fizycznym będą podopowiadać, aby jak najszybciej zaplanować cheat day i ten oczywiście odżywi organizm, jak i poprawi kondycję psychiczną. Lecz nie zawsze może pozytywnie przełożyć się na formę osoby trenującej.Cheat day – jak często?

Częstotliwość stosowania cheat day’a to kwestia indywidualna. Przede wszystkim należy pamiętać, ,aby taki dzień zaplanować. Nie powinna to być spontaniczna decyzja. Dobrym podejściem jest regularność, czyli planowanie cheat day np.:
– co 7 – 10 dni,
– raz w miesiącu,
– raz w tygodniu, w dzień, kiedy wykonujemy najcięższy trening,
– w dniu kiedy spotykamy się ze znajomymi.

Nie należy też planować tego dnia „na siłę”, jeśli ktoś nie odczuwa takiej potrzeby.


Cheat day – warto czy nie warto?

Podsumowując, cheat day stosowany z rozwagą nie jest niczym złym, szczególnie u amatorów oraz osób, które pracują nad sylwetką polegając wyłącznie na diecie. Tak jak w podejściu do treningów – liczy się rozsądek. Nie należy traktować tego dnia tak, jakby to był ostatni dzień przed końcem świata!


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Doping w sporcie był, jest i będzie SCREAM 0 2 448 26.01.2020, 11:36
Ostatni post: SCREAM
  Przyrost masy mięśniowej jest ściśle związany z hormonami SCREAM 0 1 059 21.12.2019, 11:52
Ostatni post: SCREAM
  Czym jest tkanka tłuszczowa i jak się jej pozbyć ? SCREAM 0 1 901 16.01.2019, 14:37
Ostatni post: SCREAM
  Sterydy w MMA. Czy w UFC jest lepiej z USADĄ czy bez ? SCREAM 0 1 798 13.12.2018, 19:27
Ostatni post: SCREAM
  Szpinak i Popeye dla wytrzymałości mięśni nie jest mitem SCREAM 0 1 574 05.07.2018, 11:25
Ostatni post: SCREAM
  Czy jest możliwe budowanie suchej masy mięśniowej na cyklu ? SCREAM 0 2 860 21.11.2017, 13:28
Ostatni post: SCREAM
  Kulturystyka jest dyscypliną w której w pewnym momencie sięga się po różne środki SCREAM 0 4 916 01.07.2016, 23:17
Ostatni post: SCREAM
  Czym jest SARM? SCREAM 0 3 528 30.01.2016, 11:13
Ostatni post: SCREAM
  Popyt na sterydy jest duży csm 0 5 049 23.11.2015, 10:54
Ostatni post: csm
  Jaki procent sterydów na rynku jest podróbkami? Greg Zulak SCREAM 0 5 263 10.09.2015, 23:34
Ostatni post: SCREAM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości