Ciemna Strona Mocy - Forum
Testosteron to hormon... uczciwości - Wersja do druku

+- Ciemna Strona Mocy - Forum (https://ciemnastronamocy.pl)
+-- Dział: Artykuły na temat dopingu z Ciemna Strona Mocy SAA. (https://ciemnastronamocy.pl/forum-15.html)
+--- Dział: ARTYKUŁY NA TEMAT DOPINGU Z CIEMNA STRONA MOCY (https://ciemnastronamocy.pl/forum-12.html)
+--- Wątek: Testosteron to hormon... uczciwości (/thread-2878.html)Testosteron to hormon... uczciwości - SCREAM - 09.02.2021

Testosteron to hormon... uczciwości

Badacze z Uniwersytetu Bonn odnaleźli jeszcze jedną cechę, którą powoduje ten hormon: uczciwość. 

Naukowcy poddali 91 zdrowych mężczyzn terapii za pomocą żelu zawierającego testosteron. 46 z nich faktycznie wcierało go sobie w skórę, a pozostałych 45 otrzymało placebo. - Żadna z osób badanych, ani żaden naukowiec, nie wiedzieli, kto otrzymał testosteron - podkreśla dr Matthias Wibral, główny badacz. Tajemnica służyło temu, by nastawienie uczestników nie wpłynęło na interpretację wyników.
Przed przystąpieniem do eksperymentu zbadano panom krew, aby sprawdzić, czy mieli normalny poziom testosteronu w organizmie. Po okresie stosowania żelu, mężczyźni przystąpili do gry w kości. Każdy w osobnej budce, gdzie nikt nie mógł go podglądać. Wyniki rzutów kośćmi wpisywali do komputera. Ci, którzy mieli lepsze wyniki, mieli dostać większą ilość pieniędzy. Naukowcy nie widzieli, czy badani wpisywali rzeczywiste wyniki. Poddali je jednak analizie statystycznej, żeby sprawdzić, u kogo zostały one "poprawione” w stosunku do tego, co na ogół wypada. - Statystycznie prawdopodobieństwo wypadnięcia każdej cyfry jest takie same - wyjaśnia dr Matthias Wibral. Trudno więc stwierdzić, czy dana cyfra jest prawdziwa, czy nie, ale można sprawdzić, czy u kogoś np. szóstki nie występują za często. 
 

Wyniki analiz były jasne, a tendencja bardzo wyraźna: okazało się, że osoby, które otrzymywały wcześniej testosteron, były mniej skłonne do kłamstwa (chyba, że osoby bez testosteronu mają większe szczęście w kości...).
Testosteron występuje u mężczyzn i kobiet, chociaż u pań w dużo mniejszej ilości. Wiele wcześniejszych badań wskazywało, że zwiększe libido, odpowiada za muskularną budowę ciała i skłonność do podejmowania ryzyka. Ma także wpływać na potrzebę wywierania wrażenia na innych.
Okazuje się jednak, że testosteron ma też pozytywne działanie. Naukowcy podejrzewają jednak, że uczciwe zachowanie nie było bezpośrednim skutkiem testosteronu. Była nią raczej potrzeba dumy z siebie i utrzymania pozytywnego wizerunku u innych. Cóż, każdy powód do uczciwości jest dobry.