Ciemna Strona Mocy - Forum
Nadmiar sterydów szkodzi, no chyba że jesteś… susłem! - Wersja do druku

+- Ciemna Strona Mocy - Forum (https://ciemnastronamocy.pl)
+-- Dział: Artykuły na temat dopingu z Ciemna Strona Mocy SAA. (https://ciemnastronamocy.pl/forum-15.html)
+--- Dział: ARTYKUŁY NA TEMAT DOPINGU Z CIEMNA STRONA MOCY (https://ciemnastronamocy.pl/forum-12.html)
+--- Wątek: Nadmiar sterydów szkodzi, no chyba że jesteś… susłem! (/thread-2811.html)Nadmiar sterydów szkodzi, no chyba że jesteś… susłem! - SCREAM - 18.06.2019

Nadmiar sterydów szkodzi, no chyba że jesteś… susłem!


Okazuje się, że nie w każdym przypadku sterydy powodują aż tak wiele złego. W niektórych przypadkach są one wręcz niezbędne do przetrwania!


Sprawa dotyczy susłów północnychSmile Zwierzęta te żyją w tundrze na Alasce, w północnej Kanadzie i na Syberii. Przed zapadnięciem w 8-miesięczny stan hibernacji muszą one zwiększyć swoją tkankę mięśniową o około 30%, więc zarówno u samców, jak i samic, poziom testosteronu i innych androgenów we krwi zwiększa się od 10 do nawet 200 razy! Tym sposobem zwierzęta te przygotowują się do surowych warunków panujących w tundrze, gdzie występuje wieczna zmarzlina, a więc niemożliwe jest wykopanie norki głęboko w ziemi w miejscu gdzie ona nie zamarza. W norach susłów temperatura spada nawet do -23˚C, a spalanie zapasów tłuszczu w celu uzyskania energii podczas snu zimowego nie wystarcza. Muszą one więc spalać własne mięśnie, które dostarczają energii w formie glukozy, dzięki czemu serce i mózg susła są w stanie przetrwać tak ekstremalne warunki. Ogromne ilości sterydów nie wpływają jednak w żaden negatywny sposób na układ immunologiczny susłów.


Dlaczego tak się dzieje?


Naukowcy z University of Toronto w Kanadzie rozwiązali tę zagadkę i opublikowali wyjaśnienie w czasopiśmie Biology Letters. Porównali oni tkankę mięśniową susłów północnych oraz susłów kolumbijskich i zaobserwowali, że u susłów północnych ogromne ilości receptorów androgenowych znajdują się właśnie w mięśniach, a jedynie niewielkie ilości w układzie immunologicznym. Dzięki temu nierównomiernemu rozmieszczeniu, nadmiar hormonów androgenowych jest wiązany przez receptory znajdujące się w mięśniach, a nie w układzie immunologicznym, co sprawia, że u susłów nie pojawiają się wyżej opisane problemy ze zdrowiem.