Główna Suplementy Naturalne sterydy anaboliczne

Naturalne sterydy anaboliczne

przez CIEMNA STRONA MOCY
Opublikowany:: Ostatnia aktualizacja 1,8K wyświetlenia

 

Od kiedy w latach 50 XX w. sterydy zaczęto wykorzystywać w sporcie, trwają intensywne prace nad stworzeniem sterydu idealnego, czyli takiego, który pozwalałby osiągnąć intensyfikację procesów anabolicznych przy całkowitym wyeliminowaniu działania androgennego tych substancji na organizm. Trwają badania nad znalezieniem naturalnego sterydu anabolicznego, który nie wywołuje działań androgennych. Czy są w ogóle takie substancje?

 

1. Witamina D

Znana od I poł. XX w. witamina D to substancja, która swoją budową chemiczną przypomina cząsteczkę testosteronu. Niektórzy współcześni badacze są zdania, ze witaminę D powinno traktować się nie jako witaminę, ale jako… hormon! Badania nad działaniem witaminy D wykazały, że wpływa ona pozytywnie na masę i siłę mięśni u osób chorych. Aby jednak wywołać pożądany efekt anaboliczny u sportowców, należałoby podać im wysoką dawkę witaminy D, co grozi zwapnieniem naczyń krwionośnych… W związku z tym nadal trwają badania nad wyizolowaniem pochodnej witaminy D, która zachowuje silne działanie anaboliczne, nie wywołując przy tym skutków ubocznych. Jedną z takich substancji jest kalcypotriol, który zachowuje anaboliczne działanie witaminy D i wykazuje dużo słabszy wpływ na gospodarkę wapniową organizmu.

 

2. Kwas litocholowy (LCA)

Kwas litocholowy (LCA) to jeden ze składników kwasów żółciowych, odpowiedzialnych w organizmie za procesy trawienne. Po przeprowadzeniu licznych badań zauważono, że pochodne kwasu litocholowego działają podobnie jak witamina na tkanki ludzkiego organizmu, pobudzając je do wzrostu, jednocześnie pozostając bez wpływu na gospodarkę wapniową. Jednak i ta substancja nie jest do końca bezpieczna – podawanie w dużych dawkach kwasów żółciowych, w tym LCA, może powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych, dlatego i tej substancji nie stosuje się póki co w sporcie.

 

3. Furostanol

Furostanol to nic innego, jak naturalny steroid roślinny, pozyskany z kozieradki pospolitej. Jak pokazują badania przeprowadzone na szczurach, podanie furostanolu wyraźnie zwiększa siłę i masę ciała, przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Furostanol obniża również poziom DHT – substancji odpowiedzialnej za problemy z prostatą podczas stosowania sterydów anabolicznych. Dodatkowo, furostanol wspiera anaboliczne działanie witaminy D, ograniczając jej zły wpływ na gospodarkę wapniową organizmu.

 

4. Kwas oleanolowy

Kwas oleanolowy to substancja, którą w 1931 r. wyizolowano z liści oliwki europejskiej. Jedną z pochodnych kwasu oleanolowego jest kwas 2-alfa-hydroksyoleanolowy, który wykorzystywano w doświadczeniach na rybach. Udowodniono, że ryby karmione paszą z dodatkiem kwasu 2-alfa-hydroksyoleanolowy osiągały większą masę ciała i przyrost mięśni niż ryby, które były karmione zwykłą karmą.

 

 

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz