Główna Robocza Konsekwencje szybkiego zbijania wagi
Konsekwencje szybkiego zbijania wagi

 

CO MOŻE STAĆ SIĘ PODCZAS EKSTREMALNEJ REDUKCJI MASY CIAŁA DO ZAWODÓW?
Jednym z poważnych problemów występujących w mieszanych sztukach walki (MMA) jest gwałtowny spadek masy ciała – zawodnicy potrafią stracić nawet 10% masy ciała w ciągu 24 godzin przed ważeniem.
Tak szybka utrata masy ciała może prowadzić do tragicznych dla zdrowia, a nawet życia konsekwencji. W literaturze opisane są dwa przypadki zgonów brazylijskiego i chińskiego fightera, a także liczne problemy zdrowotne związane ze strategiami szybkiej utraty masy ciała przed ważeniem.
W związku z tym Komisja Sportowa Stanu Kalifornia wprowadziła dekalog, mający na celu ochronę zawodników przed niebezpieczeństwami związanymi z ekstremalną utratą masy ciała. Więcej o tym pod tym linkiem – http://www.espn.co.uk/…/mma-ten-point-plan-intended-curb-we….
Czy naprawdę jest się czym przejmować?
Na to pytanie postanowili sobie odpowiedzieć autorzy niedawno opublikowanej pracy, w której monitorowano zawodnika MMA podczas 8 tygodniowego obozu przygotowawczego, regularnie badając jego skład ciała (przy pomocy DXA), spoczynkową przemianę materii, VO2max oraz wykonując badania biochemiczne krwi oceniające gospodarkę hormonalną, profil lipidowy, nawodnienie oraz funkcje nerek.
Uczestnikiem badania był zawodnik MMA płci męskiej – wiek: 22 lata, wzrost 180 cm, masa ciała: 80,2 kg, który od 17 roku życia stoczył 14 zawodowych walk z wynikiem 13 wygranych i 1 porażki. Czas, w którym był monitorowany to okres przygotowawczy przed obroną mistrzostwa w wadze piórkowej.
W ciągu 8 tygodni przygotowań zawodnik musiał zredukować swoją masę ciała z 80,2 kg do 65,7 kg!!, a wszystkie wykorzystywane strategie utraty masy ciała zostały wypracowane przez sportowca i jego zespół szkoleniowy.
Okres przygotowawczy podzielono na 5 faz:
I FAZA – 8 tygodniowa dieta niskowęglowodanowa
W pierwszych 4 tygodniach sportowiec spożywał 1500-1900 kcal dziennie (1,6-1,8 g białka na kg m.c., 1,5-2,5 g WW na kg m.c. oraz 0,8-1 g tłuszczów na kg m.c.).
W kolejnych czterech tygodniach zredukowano podaż energii do 1300-1500 kcal, poprzez redukcję białka do 1 g/kg m.c.
II FAZA – tydzień przycinania płynów
W ostatnim tygodniu podaż energii została ograniczona do ok. 1000 kcal dziennie, ale podaż białka została podwyższona (1,3 g białka na kg m.c., 0,5 g ww i tłuszczu na kg m.c.). Zawodnik zaczął pić również duże ilości wody (8 l dziennie) przez 4 dni, po tym okresie podaż płynów została zmniejszona do 0,25 l aż do wieczora przed ważeniem.
III FAZA – doba przed ważeniem
O godzinie 18.00 w dniu poprzedzającym ważenie, zawodnik rozpoczął 20 godzinny okres ostrego cięcia podaży energii oraz płynów (zero jedzenia i zero płynów).
Dodatkowo w tym okresie 9-krotnie zanurzał się na 20 min w gorącej wodzie po szyję, a następnie owijał się w ręczniki i koce również na 20 min.
IV FAZA – między ważeniem, a walką
32 godzinny okres między ważeniem, a walką zawodnik zaczął się nawadniać i spożywać dietę bogatą w węglowodany (15 g/kg), białko (3,2 g/kg) oraz tłuszcze (2,6 g/kg).
V FAZA – dwutygodniowy okres po walce
Po zawodach fighter wrócił do swojej codziennej diety ad libitum i po dwóch tygodniach zgłosił się do laboratorium w celu wykonania końcowych badań. W tym okresie nie trenował.
JAK TO WPŁYNĘŁO NA WYNIKI BADAŃ?
W ciągu 8 tygodni przygotowań masa ciała spadła o 18,1% (z 80,2 kg do 65,7 kg) w tym stracił 4,4 kg, 2,8 kg i 7,3 kg odpowiednio w I, II i III FAZIE przygotowań.
Zaobserwowano wyraźny spadek spoczynkowej przemiany materii o 331 kcal, zawodnik nie był zdolny do wykonania testów sprawnościowych oraz zauważano wyraźne zmiany w gospodarce hormonalnej i hipercholesterolemię.
Ponadto ekstremalne odwodnienie 20 godzin przed ważeniem wywołało hipernatremię (stężenie sodu w osoczu: 148 mmol/l) i ostrą niewydolność nerek (kreatynina 177 μmol/l).
Te najważniejsze zmiany zostały zobrazowane na załączonych wykresach.
Na koniec dodam, że opisywany zawodnik przegrał walkę po rywalizacji we wszystkich pięciu rundach. Powrócił na ring po 10 miesiącach i wystąpił już w kategorii waga lekka, gdzie wygrał w drugiej rundzie.

Zostaw komentarz