Peptydy
Rozrobione peptydy należy przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Najlepsza temperatura do przechowywania to 4°C lub niższej. Nierozrobione peptydy są stabilne w temperaturze pokojowej przez kilka dni lub tygodni. Aby wydłużyć okres przechowywania rozrobionych peptydów należy przechowywać w roztworze o pH około 5-6 i temperaturze -20°C lub niższej. Ciągłe rozmrażanie i zamrażanie jest szkodliwe dla nich szkodliwe. Co do samego rozpuszczania to peptydy można rozpuścić w sterylnej wodzie destylowanej bądź wodzie bakteriostatycznej
Zbyt duża wilgoć znacznie zmniejszy długoterminową stabilność nierozrobionych peptydów. Fiolkę zawierającą peptyd należy przed otwarciem ogrzać do temperatury pokojowej. Po pobraniu pożądanej ilości fiolkę należy ponownie przechowywać w niskiej temperaturze. Peptyd powinien być przechowywany najlepiej w szklanym bądź plastikowym opakowaniu. Należy pamiętać iż peptydy w roztworze mogą adsorbować i absorbują wiele materiałów. Może to wystąpić w różnym stopniu w zależności od czynników, takich jak składowe aminokwasy, materiał fiolki i stężenie peptydu. Peptydów nie należy rozpuszczać w dużej ilości rozpuszczalnika ponieważ przy dużym rozcieńczeniu możliwa jest utrata dużych procentów środka z powodu adsorpcji na powierzchniach
Hormon wzrostu
Otwarty i rozrobiony bądź już taki oryginalnie płynny hormon wzrostu należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8 stopni celsjusza od 14 do 28 dni w zależności od tego jakie mamy GH. Nieotwarte i nierozrobione ampułki można przechowywać w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni celsjusza od 2 do 4 tygodni w zależności od tego jakie mamy GH
Hormon wzrostu zarówno w postaci płynnej jak i w postaci proszku ma bardzo delikatne cząsteczki łańcuchów które bardzo łatwo ulegają zniszczeniu pod wpływem ciepła (nawet w temperaturze pokojowej) i energicznego potrząsania. Konieczne jest zachowanie pewnych środków ostrożności – nie wstrzykiwać wody bezpośrednio na rozrabiany proszek tylko po ścianakch fiolki, nie upuszczać ani nie wstrząsać fiolką po rozpuszczeniu.Nie zamrażać i nie pozostawiać poza lodówką na dłużej niż kilka minut.
Hormon wzrostu można rozpuszczać za pomocą kilku rodzajów wody, w tym sterylnej wody bakteriostatycznej (0,9% chlorku sodu), normalnej soli fizjologicznej (0,9% NaCl) lub zwykłej sterylnej wody iniekcyjnej.
Główna zasadą jest to, aby trzymać je w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Temperatura tego pomieszczenia nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza więc wcale nie trzeba je trzymać w lodówce tak jak co niektórzy myślą. Jeśli już jednak ktoś je tam trzyma , to czasem w soku mogą wytrącić się kłaczki i wtedy należy troszkę podgrzać ampułkę w ciepłej wodzie , bądź potrzymać w ręku aby wytrącone kłaczki się rozpuściły. Wytrącają się również kryształki, kiedy stężenie w koksach jest dość wysokie.Wynika ro z racji tego , iż dużą ilość substancji , rozpuszcza się w małej ilości oleju.Wyjątek stanowi hormon wzrostu i HCG , Czy to rozrobione czy też jeszcze w ampułkach.Nierozrobione GH można trzymać do miesiąca po za lodówką, jednak wskazane jest tak czy siak trzymanie w zimnym.
Sterydy oralne.
Tabletki tak samo jak sterydy na bazie oleju czy wody trzymamy w miejscu zaciemnionym w pokojowej temperaturze. Powinno się je chronić przed światłem słonecznym.
Insulina
Co do przechowywania insuliny to Ogólna zasada mówi, iż powinna być przechowywana w lodówce w temperaturze od 2 do 7 stopni Celsjusza. Nie oznacza to, że przechowując ją w niższej temperaturze, nie będzie można jej używać. Zakres temperatur od 2 do 7 stopni jest idealny, w szczególności, jeśli chcemy przechowywać insulinę przez długi czas. Są jednak rodzaje insuliny, które można przechowywać w temperaturze pokojowej nawet do 28 dni bez uszczerbku dla jej jakości i siły działania i dlatego właśnie insulinę we wstrzykiwaczy można trzymać nawet w szufladzie. Biorąc pod uwagę, iż wstrzykiwanie zimnej insuliny jest bardziej bolesne niż ciepłej, najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie insuliny w lodówce i wyjmowanie jej na jakiś czas przed planowanym zastosowaniem leku.Pamiętaj , ze jeśli insa zrobiła się mętna nie wbijaj jej tylko wyrzuć do kosza.