Główna Doping Deca na kontuzje

Deca na kontuzje

przez CIEMNA STRONA MOCY
1,7K wyświetlenia

 

 

Deca na kontuzje układu szkieletowo-mięśniowego , to jeden z powtarzających się argumentów, który przemawia za stosowaniem sterydów. Powszechnie uważa się, że anaboliczne właściwości sterydów mogą wzmocnić uszkodzone mięśnie i tkankę łączną oraz skrócić czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności. Wykorzystywanie sterydów do takich celów budzi jednak kontrowersje. Temat ten został szeroko opisany w literaturze fachowej. Mimo iż wyniki kilku badań potwierdzają zasadność stosowania sterydów w przypadku kontuzji, wciąż potrzeba więcej danych, aby móc w pełni wykorzystać potencjał terapeutyczny tych środków.

 

Grupa naukowców przeprowadziła badanie stwierdzając iż sterydy anaboliczne nie są idealnymi środkami w leczeniu urazów mięśni obręczy barkowej. Naukowcy przebadali wpływ dekanianu nandrolonu na procesy naprawy mięśni obręczy barkowej u samców królika. Na początku eksperymentu mięśnie obręczy barkowej królików zostały uszkodzone przez nacięcie, a następnie zrekonstruowane. 15 dni po operacji pobrano tkankę ścięgnistą i ustalono, jaki wpływ na procesy naprawy i regeneracji tkanki miały warunki badania. Jedną z analizowanych zmiennych był dekanian nandrolonu, podawany zwierzętom w dawce 10 mg na kilogram masy ciała.Wbrew oczekiwaniom w wyniku stosowania nandrolonu doszło do zmniejszenia siły ścięgien, a proces ich regeneracji uległ wydłużeniu.

 

W wyniku analizy mikroskopowej wykazano, iż u zwierząt, którym podawano steryd, aktywność fibroblastów była mniejsza niż w grupie kontrolnej i dodatkowo doszło do powstania większego stanu zapalnego.Uraz mięśni obręczy barkowej to poważna kontuzja, która często dotyka kulturystów i sportowców stosujących treningi o dużej intensywności. Proces leczenia często wymaga zastosowania zabiegu chirurgicznego i niezmiennie ogranicza zdolność do wznowienia treningu siłowego przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.Niestety, naukowcy w tym badaniu ustalili, że dekanian nandrolonu nie tylko nie wpływa korzystnie na procesy leczenia urazów mięśni obręczy barkowej, ale wręcz je hamuje. Z pewnością ten temat wymaga przeprowadzenia większej liczby badań. Jednak mimo wszystko, wyniki doświadczenia sugerują, że działanie lecznicze sterydów anabolicznych może być bardziej ograniczone, niż nam się wydaje. Reasumując jeśli kiedykolwiek przydarzy się wam uraz mięśnia lub ścięgna mięśnia obręczy barkowej, wynika z tego , że lepiej będzie unikać stosowania sterydów anabolicznych.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz