Główna Doping Czy sterydy uzależniają ?

Czy sterydy uzależniają ?

przez CIEMNA STRONA MOCY
842 wyświetlenia

 

Ponad 30% osób stosujących sterydy uzależnia się od nich , ale opierając się na aktualnej wiedzy medycznej mówienie , że sterydy uzależniają w podobny sposób jak narkotyki jest lekkim nadużyciem.Jednakże uzależniają przede wszystkim w sposób psychologiczny ale i tu zdania są podzielone.

 

prof. Józef Kocur z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Przyjmowanie sterydów anabolicznych może uzależnić tak samo, jak zażywanie marihuany, amfetaminy czy kokainy – uważa . Oczywiście wysoko – androgenne odmiany sterydów anabolicznych oddziałują w pewien sposób na mózg – podobnie jak hormon: testosteron. W czasie ich stosowania dochodzi do wzmożonego wytwarzania w mózgu endogennych peptydów opioidowych w budowie i działaniu podobnych do morfiny. Jednak ich potencjał uzależniający jest nieporównywalnie mniejszy niż w przypadku typowych narkotyków „twardych”.

 

Czy jednak ich stosowanie zupełnie nie niesie ze sobą groźby uzależnienia? Powiem w ten sposób – sterydy anaboliczne uzależniają przede wszystkim w sposób psychologiczny. Są to środki, które działają w trakcie ich przyjmowania, a niektóre z nich jeszcze jakiś czas po zaprzestaniu ich podawania. Potem niestety następuje gwałtowny spadek ich poziomu we krwi.Co wtedy się dzieje? Skoro organizm nie wytwarza już więcej testosteronu i nie otrzymuje go w postaci tabletek czy zastrzyków, cały układ ulega załamaniu. Kulturysta zaczyna gwałtownie tracić mięśnie. Siła zanika. Poziom estrogenów podnosi się ponad stan normalny, co powoduje procesy ginekomastii, puchnięcia, wstrzymywania wody i odkładania się tłuszczu. Poziom posiadanej energii spada. Często dochodzi do depresji, a ponieważ organizm wchodzi w stan kataboliczny z powodu podwyższonego poziomu kortyzolu, zaczyna się odczuwać bóle stawów. Nagle kulturysta nie jest w stanie trenować tak samo ostro jak w czasie cyklu, ma kłopoty z wykończeniem serii, które poprzednio były tylko rozgrzewką. Popęd seksualny spada do zera. Człowiek zaczyna odczuwać, że jest o połowę mniejszy i w pewnym sensie jest to prawda. Co wtedy robi większość ludzi? Skraca przerwy między kolejnymi cyklami – i zaczyna się „błędne koło”…

 

Osoby przyjmujące sterydy anaboliczne po jakimś czasie „przyzwyczajają się” do swojej nowej sylwetki. Jeśli w przyszłości nastąpi spadek formy (a tego można być pewnym) – bardzo szybko sięgną po nie ponownie. Z obserwacji wiem, że z czasem sięgają po wyższe dawki oraz coraz bardziej złożone cykle. Kiedyś kulturyści bali się insuliny – może ona zabić w kilka godzin po podaniu zbyt wysokiej dawki. W pewnym momencie stała się ona dość powszechna u „bardziej zaawansowanych”. Chęć dorzucenia dodatkowego kilograma mięśnia jest dla nich zbyt silna, by zadziałał instynkt samozachowawczy. Niektórzy ludzie, którzy sięgnęli po „koks” kilka lat temu mają już często inne priorytety w życiu niż zwiększanie rozmiarów swojej muskulatury. Często zaprzestają ćwiczeń. Po latach niestety uboczne efekty „brania” ujawniają się jako problemy z nerkami, przedwczesny przerost prostaty lub choroba wieńcowa serca. Jeśli masz w genach zapisane predyspozycje np. do choroby serca – możesz być pewien, że „koks” ją przyspieszy… Jednak nikt tak naprawdę nie wie – jak zareaguje po latach jego organizm. Dowie się o tym dopiero po latach…

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz