Jedz ryż … będziesz wielki mówili…
Ryż to produkt spożywczy, który zaspokaja potrzeby 1/3 ludności świata. Jedni twierdzą, że sprzyja nadwadze przez wysoką kaloryczność, inni, że jest zbawienny na diecie lekkostrawnej. Dietetycy są jednak zgodni, że to doskonałe źródło energii ponieważ w większości składa się z węglowodanów. Są one niezbędne do wykonywania wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych i w przypadku osób budujących masę mięśniową ponieważ nasz organizm stosunkowo szybko przetwarza je na energię potrzebną do działania. Co więcej, węglowodany zawarte w ryżu stymulują mózg do produkcji serotoniny – hormonu związanego z poprawą nastroju i redukcją apetytu. Zawarta w ziarnie skrobia wspomaga układ pokarmowy w wytwarzaniu zdrowych bakterii.
Przeglądając przykładowe diety znanych sportowców, zwłaszcza kulturystów, łatwo zauważyć, że głównym
źródłem węglowodanów jest tam właśnie ryż. Okazuje się, że ani nie jest to dziełem przypadku, ani też – działań marketingowych, nie chodzi tutaj także o nieuzasadnione uprzedzenia. Ryż ma bowiem wiele zalet, które sprawdzają, że na tle wielu innych produktów zbożowych wypada po prostu korzystniej.
Badania naukowe wskazują, że ryż stanowi lekkostrawne i dobrze tolerowane przez większość osób źródło węglowodanów. O ile spożywaniu większych ilości produktów opartych na pszenicy, życie, jęczmieniu, a nawet owsie, często towarzyszą wzdęcia, gazy, niekiedy nawet biegunki, o tyle w przypadku ryżu problemy te pojawiają się bardzo rzadko. Sportowcy, którzy ze względu na spotęgowane treningiem wydatkowanie energii spożywają większe ilości pokarmu szczególnie doceniają sobie tę zaletę ryżu i spożywają go chętniej niż makarony, pieczywo i kasze.
Ryż to nie tylko węglowodany.Jedna stugramowa torebka brązowego ryżu dostarcza 77g węglowodanów, w tym 8g błonnika; a także 7g białka i 2g tłuszczu (wartość energetyczna: około 350kcal). Ponadto zjedzenie woreczka ryżu pozwala zaspokoić około 25 – 30% zapotrzebowania na magnez, 20% zapotrzebowania na witaminę B2, 15% zapotrzebowania na cynk, dostarczając przy okazji pewnej dawki witaminy B1, niacyny, witaminy E, wapnia, miedzi, żelaza, potasu oraz sporej ilości manganu i selenu. Ryż stanowić więc może dość cenny element zdrowej diety również ze względu na obecność składników o charakterze nieenergetycznym.Zarówno ryż brązowy jak i ryż biały stanowić mogą element zdrowej diety.Domniemaną wadą ryżu białego jest wyższy indeks glikemiczny, badania naukowe jednak sugerują, że wskaźnik IG nie stanowi wartościowego sposobu oceny jakości żywności.
Porcja ryżu z owocami (np. bananem) znakomicie sprawdzi się jako szybki posiłek potreningowy w przypadku sportowców i osób obciążonych intensywnym wysiłkiem. Potrawa ta może śmiało zastąpić porcję odżywki węglowodanowej czy węglowodanowo-białkowej, dostarczając solidną dawkę łatwo przyswajalnych węglowodanów, wysokowartościowego białka (proteiny mleczne i ryżowe tworzą białko komplementarne), lekkostrawnego tłuszczu (w tym kwasów MCT z mleka), niezbędnych elektrolitów (sodu i potasu) i witamin.