Ciemna Strona Mocy - Forum

Pełna wersja: Picie zbyt dużych ilości wody może być niebezpieczne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Picie zbyt dużych ilości wody może być niebezpiecznePicie odpowiedniej ilości wody jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale okazuje się, że w niektórych przypadkach nadmiar wody może być bardziej szkodliwy niż jej niedobór. Naukowcy opracowali nowe wskazania dziennego spożycia wody, aby uniknąć przypadków nadmiaru wody. Czy rzeczywiście życiodajną wodę można przedawkować i jaka ilość jest bezpieczna dla zdrowia? Dużo częściej słyszymy o negatywnych skutkach picia zbyt małej ilości wody. Jednak naukowcy i lekarze zgodnie twierdzą, że nadmierne spożycie wody może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Problem ten bardzo często dotyczy sportowców, którzy podczas intensywnego wysiłku fizycznego spożywają duże ilości wody oraz napojów izotonicznych.Eksperci ujawnili, że w ostatnich latach nadmiar wody w organizmie był przyczyną zgonów aż 14 sportowców (piłkarzy, maratończyków, atletów).

Znany jest  przypadek Brytyjki Johanna Pakenham która przebiegła maraton i na ukończeniu wypiła 5 litrów wody.Kobieta źle się czuła, straciła przytomność i została odwieziona do szpitala. Na miejscu lekarze orzekli, że biegaczka wypiła za dużo wody w wyniku czego zapadła w śpiączkę.


Przewodnienie hipotoniczne to stan, w którym nerki nie radzą sobie ze zbyt dużą ilością płynów. W organizmie spada poziom jonów sodu które zostają poprostu wypłukane, komórki zaczynają puchnąć, a w skrajnych przypadkach może dojść do obrzęku mózgu i zgonu. Schorzenie to najczęściej dotyka właśnie sportowców, którzy piją duże ilości napojów w trakcie wysiłku oraz po jego zakończeniu.Zatrucie wodne można rozpoznać we wczesnej fazie. Typowe symptomy to osłabienie, zawroty głowy, nudności, opuchlizna. Osoby, które przedawkowały wodę mogą również zaobserwować u siebie bóle głowy, wymioty, rozkojarzenie, zaburzenia świadomości, a w skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki.Woda to kluczowa substancja dla życia i zdrowia, ale dla prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy określonej ilości. Zarówno odwodnienie, jak i przewodnienie są groźne dla zdrowia.


Właśnie dlatego grupa 17 naukowców z całego świata opracowała zalecenia dotyczące dziennego spożycia wody. Ile wody potrzebujemy? Ile pić, aby nie przesadzić? Badacze ujawnili, że bezpieczna ilość wody dla mężczyzn to 3,7 litra dziennie, a dla kobiet 2,7 litra dziennie. Obliczeń dokonano, mierząc, ile wody w ciągu dnia tracimy razem z potem, moczem oraz przez oddychanie.Sportowcy oraz osoby, które regularnie trenują, potrzebują oczywiście więcej wody. Naukowcy ocenili, że powinni pić ok. 2-3 szklanek wody więcej niż osoby, które nie ćwiczą. Osoby aktywne fizycznie mogą również skorzystać z napojów izotonicznych i sportowych, które zawierają elektrolity. W trakcie wysiłku tracimy wiele substancji (również sodu) razem z potem, dlatego później warto uzupełnić niedobory.Zwiększone zapotrzebowanie na wodę występuje także w czasie upałów, dlatego nie powinniśmy zapominać o dodatkowej porcji napojów. Pamiętajmy także o tym, że płyny można uzupełnić również poprzez jedzenie odpowiednich produktów. Truskawki, ogórki, arbuzy składają się głównie z wody i dzięki temu dobrze gaszą pragnienie oraz działają nawadniająco.
Nic dodać, nic ująć, a od zbyt dużej ilości przyjętych płynów można nawet umrzeć.
Picie dużej ilości wody to obciążenie nerek, które pracują i pracują i pracują. Nie wiem jak trzustka, żołądek i jelita. W końcu wydzielane są enzymy, kwas solny, a to wszystko wypłukuje właśnie woda.