Ciemna Strona Mocy - Forum

Pełna wersja: Naukowcom udało się wyhodować w laboratorium komórki produkujące testosteron
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Naukowcom udało się wyhodować w laboratorium komórki produkujące testosteron


Testosteron jest przede wszystkim produkowany przez komórki Leydiga w jądrach. Wyhodować ich odpowiedniki w laboratorium postanowili naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Jinan.
Jak piszą w jednym z wydań „Stem Cell Reports”, najpierw postanowili wypróbować technologię na mysich samcach, u których zdolność do produkcji hormonów płciowych uległa bardzo dużemu upośledzeniu.

Uczeni najpierw pobrali od gryzoni komórki skóry (fibroblasty) będące na etapie rozwoju zarodkowego. Następnie za pomocą odpowiednio zmodyfikowanych wirusów do materiału genetycznego tychże komórek wprowadzili trzy tzw. czynniki transkrypcyjne: Dmrt1, Gata4 oraz Nr5a1. To właśnie dzięki nim rozwój komórek został zmieniony – tak, by powstały z nich komórki Leydiga.

„Testy w laboratorium pokazały, że są one zdolne produkować testosteron. Poszliśmy jednak krok dalej i wszczepiliśmy je żywym gryzoniom, zarówno myszom jak i szczurom” - pisze w „Stem Cell Reports” dr Yadong Huang, kierujący badaczami. „Komórki nie tylko przeżyły, ale zaczęły produkować wydzielać testosteron, którego stężenie wkrótce osiągnęło prawidłowy poziom” - dodaje badacz.

Obecnie, wraz ze swoim zespołem pracuje on na odtworzeniem całej procedury u człowieka.

Zanim do tego dojdzie minie z pewnością jeszcze trochę czasu. Do tego momentu warto wziąć sobie do serca wyniki badań jakie w kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego w Phoenix przedstawili uczeni z Japonii. Ich zdaniem, skutecznym mechanizmem napędzającym produkcję testosteronu u mężczyzn, którzy mają problem z jego niedoborem, może być sport. Szczególnie u tych panów, którzy mają problem z nadwagą lub otyłością (nadmiarowe kilogramy są jednym z udowodnionych czynników pogarszających produkcję testosteronu).W badaniu udział wzięło 44 mężczyzn. Spośród nich, 28 było otyłych lub miało nadwagę; w przypadku 16 – waga była prawidłowa.

- Wszystkim uczestnikom zalecono trwający dwanaście tygodni program ćwiczeń aerobowych – szybki marsz lub jogging – 40-60 minut, 1-3 dni w tygodniu – mówił w Phoenix dr Hiroshi Kumagai z Uniwersytetu w Tsukubie.

Zarówno na początku eksperymentu, jak i po wspomnianych trzech miesiącach, uczestnikom dokładnie zmierzono poziom testosteronu.

- W przypadku osób z prawidłową wagą nie stwierdziliśmy jakichś znaczących różnic. Inaczej miała się sprawa z osobami z nadwagą. W ich przypadku stężenie męskiego hormonu płciowego wzrosło przeciętnie z 15,4 nanomoli na litr do 18,1 nanomoli na litr. Największy wzrost zanotowaliśmy – co w sumie nie powinno dziwić – u tych panów, którzy ćwiczyli najwięcej – wyjaśniał podczas kongresu Hiroshi Kumagai.