Główna Doping Co sprawia,że nasze mięśnie rozrastają się w znacznie szybszym tempie podczas stosowania dopingu?

Co sprawia,że nasze mięśnie rozrastają się w znacznie szybszym tempie podczas stosowania dopingu?

przez CIEMNA STRONA MOCY
1,3K wyświetlenia

Wielu z Was powie, że wspaniałe osiągnięcia są wynikiem stosowania niedozwolonego wspomagania. I będą mieć sporo racji. Wielu kosztem zdrowia bije rekordy i zgarnia dużą forsę. Walka z dopingiem przypomina bardziej zabawę w „ciuciubabkę”, niż poważne przedsięwzięcie na skalę światową.

 

Dzisiaj sport jest jak przemysł. Produkuje gwiazdy według określonych receptur.Sukces stanowi wypadkową wielu czynników. Fizjolog odpowiada za trening, biomechanik za określenie parametrów lotu, psycholog za odporność dietetyk za odżywianie a sterydy? Sport przekroczył granice ludzkich możliwości. Ustanawianie nowych rekordów świata jest niemożliwe bez farmakologicznego dopingu. Uwarunkowania genetyczne, predyspozycje psychologiczne i fizyczne – to wszystko odpowiednio połączone daje zawodnika idealnego, zdolnego do przełamywania kolejnych barier. Ale doping dopingiem , ale sprawia,że nasze mięśnie rozrastają się w znacznie szybszym tempie podczas jego stosowania? Postaram się w prosty sposób przybliżyć to wszystkim zainteresowanym z molekularnego poziomu. Myślę, że błędne przekonanie o „magiczności” SAA bierze się właśnie z nieświadomości w tym temacie.

 

 

Poglądowa animacja w bardzo uproszczony sposób ukazuje, jak proces ten przebiega. Wyobraźmy sobie, że przedstawiona komórka jest miocytem-czyli naszą komórką z których zbudowane są mięśnie. Jak widać receptor, na naszym filmiku struktura zielonego koloru znajduje się wewnątrz jądra komórkowego (nucleus). SAA- przykładowo testosteron, metanabol etc., na filmie koloru czerwonego po wstrzyknięciu przemieszcza sie przez błonę komórkowa, zarówno komórki jak i jądra. Następnie po rozpoznaniu łączy sie z receptorem. Po połączeniu następuje strukturalna modyfikacja-(receptor pod wpływem SAA zmienia swój trójwymiarowy kształt)-, która umożliwia pełnienie funkcji tzw. enhancera(wzmacniacza). Podobnie jak wzmacniacz muzyczny, wzmacnia on odpowiedni sygnał. Wzmacniacz muzyczny prąd a wzmacniacz w postaci receptor+SAA proces transkrypcji(przepisywania) kodu zawartego w DNA na mRNA. Nasilenie i przyśpieszenie tego procesu powoduje powstanie większej ilości mRNA, które jest zapisem stuktury wszystkich białek jakie powstają w organizmie m.in. aktyny i miozyny- budulca naszych mięśni. Należy zwrócić uwagę na fakt potęgowania procesu transkrypcji przez steroidy, natomiast białko naszych mięśni powstaje w kolejnym następującym procesie zwanym translacją. Nasz metanabol spowodował wytworzenie olbrzymiej ilości matryc. Tak jak matryce do wyrabiania monet, matryce w postaci mRNA potrzebują do rozbudowy naszych mięśni budulca-pełnowartościowego białka w dużej ilości. Podobnie jak w mennicy braknie budulca do wyrabiania monet, (czyli odpowiednich metali) matryce do ich wyrobu przestaną funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Jeśli nie będziemy dostarczać w naszej codziennej diecie odpowiednich ilości pełnowartościowego budulca(białka) i energii, to tak jakby mennica dysponowała całym stosem najlepszych matryc, lecz brakowało jej np. stali-pieniędzy/mięśni z tego nie będzie.

 

– Zwiększona aktywność czynnika wzrostu (np. GH, IGF-1, itp.)
– Lepsza aktywacja mieśniowopochodnych komórek macierzystych (np. komórki satelitarne zwoju rdzeniowego)
– Zwiększona liczby jąder miozynowych (w celu utrzymania proporcji ilości jąder do ilości cytoplazmy)
– Bezpośrednie powstawanie nowych miofibryli (włókien miozynowych).

 

Tak w skrócie i wielkim uproszczeniu przebiega wzrost naszych mięśni.Wynika z tego jasno, że bez diety nic nie wskóramy. Saa to nie cuda na patyku, które same zbudują nam mięśnie

 

 

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz