Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nastolatki na sterydach
#1
Nastolatki na sterydach

Pogoń za wynikami sportowymi i kult muskulatury sprawiają, że po środki dopingujące sięgają nawet jedenastolatki.  W wieku 15 lat doświadczenie z tego rodzaju środkami ma trzy procent młodzieży.Na bieżni stadionu Robert Brettes w Mérignac na przedmieściach Bordeaux młodzi zawodnicy łapią oddech po biegu. Zakończyła się właśnie ostatnia konkurencja szkolnych mistrzostw świata w lekkoatletyce i 600 młodych sportowców w wieku od 15 do 17 lat, przybyłych tu z 26 krajów już myśli o uroczystości końcowej. Wszyscy pakują szybko swoje rzeczy i kierują się do szatni. Nikt nie rzuca nawet jednego spojrzenia na pomieszczenie przeznaczone do kontroli antydopingowych. Postawione dla władz sanitarnych, podczas dwóch dni zawodów świeciło pustkami.

Podobnie jak młodzi lekkoatleci, również lekarze, kinezyterapeuci i działacze sportowi nie lubią mówić o dopingu. Zwłaszcza gdy chodzi o małoletnich. Kilka tablic informacyjnych przed wejściem na trybuny, wykonanych przez uczniów z Agen pod kierunkiem ich nauczycielki wychowania fizycznego Christine Pezet-Gonnet, dawnej sportsmenki, nie budzi żadnego zainteresowania.

Mało kto zna szokujące wyniki sondażu opublikowane w ostatnich dniach przez doktora Patricka Laure’a, profesora Uniwersytetu Paris-Orsay, specjalisty od dopingu wśród nastolatek. Jego badania, prowadzone przez cztery lata na grupie 3560 11-letnich uczniów z regionu Wogezów, ujawniły, że 1,2 procent tych dzieci stosowało podczas zawodów sportowych substancje lub leki zakazane przez Światową Agencję Antydopingową. Odsetek ten wzrósł do trzech procent pod koniec okresu obserwacji, kiedy dzieci te osiągnęły 15. rok życia. Budzi to tym większy niepokój, że takie praktyki uważano za domenę wyłącznie sportowców wyczynowych.

Kim są te dzieci? Jakie środki dopingujące biorą i dlaczego to robią? Jak się zaopatrują w preparaty i na jakie niebezpieczeństwa są narażone? - To złożone zjawisko - stwierdza Fabrice Lorente, prorektor Uniwersytetu w Perpignan, który przeprowadził szeroko zakrojone badania na ten temat w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Z badań wynika, że sześć procent chłopców w wieku od 14 do 18 lat przyznaje się do zażywania kreatyny, produktu mającego sprzyjać rozwojowi muskulatury, który dostępny jest w aptekach. - Z pewnością liczą się wyniki sportowe, ale nastolatki pragną również zmienić swój wygląd, zwłaszcza za pomocą sterydów anabolicznych, zwiększających masę mięśniową.

- Niektórzy źle czują się w swojej skórze - stwierdza również Patrick Laure z Regionalnej Dyrekcji Młodzieży i Sportu Lotaryngii. - Często są to dzieciaki z problemami, które podejmują ryzykowne działania, żeby zaistnieć, by ktoś je zauważył. Biorą środki dopingujące, jeżdżą na skuterach bez kasków. Narażają zdrowie zażywając całe mnóstwo preparatów.

Ci, którzy sięgają po sterydy, zwykle próbowali również tytoniu, alkoholu czy marihuany. - To są konsumenci wielu zakazanych środków. Najpierw jest alkohol, pity niemal powszechnie w przerwach meczów - mówi Marie Choquet, dyrektor ds. badań w Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM). - Są również bardziej agresywni niż inni młodzi ludzie.

Steroidy, EPO czy hormony wzrostu są praktycznie w wolnej sprzedaży w internecie. - Pochodzą przede wszystkich z krajów wschodnich. Ale ponieważ młodzi nie są przekonani, że towar jest pewny, kupują te środki przede wszystkim w swoim środowisku - mówi doktor Jean Bilard, założyciel telefonicznej zielonej linii "Ecoute Dopage" dla osób mających problemy z dopingiem. Krąg rodzinny, ale również koledzy z drużyny, trenerzy czy lekarze sportowi są głównymi dostawcami takich produktów. Nic dziwnego, że zmowa milczenia w środowisku jest tak trudna do przełamania.


Załączone pliki Obrazki
   


....Bierzesz jak dziecko , wyglądasz jak dziecko...

Właściciel serwisu
CIEMNA STRONA MOCY

http://www.ciemnastronamocy.pl
http://www.facebook.com/pages/Ciemna-Str...e=bookmark
https://www.facebook.com/profile.php?id=100011720734408


Odpowiedz
Topic Options
Skocz do:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Prawda o sterydach anabolicznych SCREAM 1 4 764 22.03.2017, 13:10
Ostatni post: Asghaton
  Angielscy policjanci na sterydach SCREAM 0 2 773 12.12.2016, 12:22
Ostatni post: SCREAM
  Wywiad o sterydach z Kamilem Bazelakiem byłym strongmanem csm 0 4 702 14.09.2014, 15:57
Ostatni post: csm
  Bezpłodność po sterydach csm 2 8 445 13.08.2014, 20:07
Ostatni post: Jeffrey
  Cała prawda o sterydach anabolicznych csm 3 6 532 05.08.2014, 12:06
Ostatni post: SCREAMUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości